Zážitkové centrum vedy Aurelium organizuje už po tretí krát podujatie Deň svetla na tému Rezonancie. Návštevníci sa môžu tešiť na interaktívnu zážitkovú diskusiu dvoch vedcov a ich prekvapivé experimenty so svetlom a zvukom. Navštívte podujatie Deň svetla v Aureliu v piatok 16. mája od 15:00 do 17:00 na Bojnickej 3 v Bratislave.
Deň svetla si pripomenieme v Aureliu živou debatou s vedcami, ktorí budú neformálne diskutovať na tému Rezonancie. Svoje úvahy predvedú aj na konkrétnych ukážkach a experimentoch. Témou Vás prevedie Prof. Alžbeta Marček Chorvátová , DrSc a RNDr. Dušan Chorvát, Ph.D. z Medzinárodného laserového centra CVTI SR v Bratislave.

Piatok, 16. máj 2025
15:00-15:20 Laser Show a prehliadka Teslovho sveta
16:00 – 17:00 Interaktívny vedecký dialóg s ukážkami a experimentami na tému Rezonancie.
O čom sa budeme rozprávať?
- Ako vznikajú rezonancie?
- Ako naša myseľ vníma svetlo a zvuk?
- Ako vidia farby ľudia a ako iné živočíchy?
- Ako vnímame čas a priestor?
- Využitie rezonancie od Teslu cez laser k AI
Rezonančné interaktívne experimenty naživo:
- rezonancie vo fyzike a v našom okolí
- ako sa rodí hudba
- rezonančné obrazy
- aktívny feedback
- Chladniho obrazce
- rezonancia zvuku vo fujare a píšťale
Kto sú naši spíkri?

Prof. Alžbeta Marček Chorvátová, DrSc. pôsobí v oblasti biofotoniky, čo je vedná oblasť využívajúca svetlo pri štúdiu vlastností živých organizmov, predovšetkým za pomoci laserov. Špecializuje sa na biofotoniku a nanobiofotoniku, hlavne so zameraním na sledovanie bunkovej fyziológie a aplikácie environmentálnej biofotoniky pomocou laserových metód. Od roku 2008 je vedúcou Laboratória bunkovej biofotoniky a od roku 2011 vedúcou Oddelenia biofotoniky v Medzinárodnom laserovom centre CVTI SR v Bratislave. Pedagogicky pôsobí na Fakulte Prírodných Vied Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Je koordinátorkou projektu ARphymedes a ARphymedes plus.

RNDr. Dušan Chorvát, PhD., pôsobí ako vedecký pracovník v Medzinárodnom laserovom centre CVTI SR. Je odborníkom vo svetelnej mikroskopii a skúma možnosti využitia laserov a svetla na diagnostiku a rôzne praktické aplikácie. Jeho práca je zameraná na biozobrazovanie a časovo rozlíšené metódy s využitím v biologických, medicínskych a environmentálnych oblastiach, ako napr. sledovanie prirodzenej fluorescencie živých organizmov, 3D tlač so sub-mikrometrovým rozlíšením pomocou laseru, rozvoj multi-modálnej optickej mikroskopie a pod. Dve desaťročia pôsobil na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky na Univerzite Komenského v Bratislave ako učiteľ sa venuje popularizačným aktivitám (projekt Aurelium, Festival Svetla).
Vstupné: 6 €/ dospelý, 3 €/dieťa
Tešíme sa na Vás