Preskočiť na obsah

TANGRAM

  • 12. novembra 2022

Tangram je čínsky hlavolam – skladačka, ktorý sa skladá zo siedmich základných častí: štvorca, rovnobežníka a piatich trojuholníkov.

Z jednotlivých dielikov Tangramu sa dajú skladať obrazce podľa vlastnej fantázie alebo podľa predlohy a to: domčeky, postavičky, zvieratká, písmená, číslice, geometrické tvary a iné. Zábavné úlohy sú vhodným spestrením vzájomného kontaktu rodičov a detí v domácom prostredí.

Aké sú pravidlá? Jednoduché

V každom obrazci musí byť použitých všetkých 7 dielikov (pokiaľ nemáme iné zadanie) a žiadne časti dielikov sa nesmú prekrývať.

Hry s Tangramom rozvíjajú predstavivosť, tvorivosť ale aj vnímavosť.

Deti si rozvíjajú tiež orientáciu v priestore. Vylepší sa im aj jemná motorika a kognitívne schopnosti. Deti sa oboznámia aj s geometrickými útvarmi a matematickými pojmami, ako je zhodnosť, podobnosť a ďalšie. Pri aktivitách je dôležité tiež sebahodnotenie.

Dôležité sú aj emócie

Uplatňujú sa hlavne v tangramových rozprávkach. Umožňujú deťom prejavovať radosť z hry, snahu spolupracovať, rozvíjať sa a tvoriť.

Vymysli si svoj svet

Deti si môžu z tangramov zostaviť postavičky, zvieratká a predmety a potom rozprávajú, ako sú rozmiestnené v priestore. „Môj svet má vľavo jazero, vpravo stromy a cestu, hore lietadielko.“

Hra na detektívov

Skupinka detí si poskladá obrázok: zvieratko či predmet. Poskladaný obrázok deti zakryjú, aby ho druhá skupinka nevidela. Deti z druhej skupinky kladú otázky a pátrajú ako detektívi, čo znázorňuje skrytý obrázok.

Hra na zrkadlo

Deti sa hrajú na papieri, rozdelenom na dve polovice zvislou hrubou čiarou (zrkadlo). Môžu hrať dve deti alebo dve skupiny detí. Jedno dieťa priloží k čiare (zrkadlu) hranou či jedným rohom jeden dielik svojho Tangramu. Druhé dieťa má za úlohu priložiť taký istý dielik tak, akoby pôvodný dielik videlo v zrkadle.

Aurelium organizuje lektorsky vedený workshop, ktorý je určený pre deti od 5 do 10 rokov.

Najbližšie termíny uverejníme čoskoro

Koľko zaplatíte? Workshop je v cene vstupného do Aurelia.

Rezervujte si miesto prostredníctvom emailu: aurelium(at)cvtisr.sk
Kapacita je obmedzená (10 detí)
Čakajú vás zaujímavé objavy, poznanie a zábava

Tešíme sa na vás.

Team Aurelium

Zdroj a spolupráca: www.abcedu.sk

Autorky Zbierky úloh TANGRAM: Viera Uherčíková, Jaroslava Brincková a Martina Totkovičová