Hlavná téma augustového čísla Quarku je venovaná problematike dezertifikácie našej planéty.
Hlavná téma augustového čísla Quarku je venovaná problematike dezertifikácie našej planéty.
Pandémia očami fyziky
Nákaza spôsobená vírusom SARS-CoV-2 zachvátila svet a vyžiadala si aktívnu účasť virológov, biológov, lekárov, hygienikov, matematikov aj spoločenských vedcov a predstaviteľov ďalších odborov. Potvrdilo sa, že úlohou vedy nie je iba hľadieť do budúcnosti, ale aj pružne zapojiť svoj potenciál do riešenia krízových situácií.
Gravitačné kopce
Pomerne často sa objavujú správy o zaujímavých miestach, na ktorých akoby neplatil gravitačný zákon – odbrzdené autá sa zdanlivo hýbu späť do kopca – a to isté sa týka aj kotúľania sa menších predmetov, či dokonca toku kvapalín. Ako je to s gravitačnými kopcami, kde sa veci kotúľajú smerom nahor?
Najbližšia čierna diera
Astronómovia objavili čiernu dieru, ktorá sa nachádza asi 1 000 svetelných rokov od nás. Ide tak o zatiaľ najbližšiu objavenú čiernu dieru.
Život v počítači
Rast výkonnosti a dostupnosti počítačovej techniky umožnil nebývalý rozvoj inteligentného bývania. Vynárajú sa však aj otázky: sú smart budovy predobrazom žiarivej budúcnosti alebo skôr dystopie?
Honba za tmavou hmotou
Vedci v snahe vysvetliť pôvod tmavej hmoty vo vesmíre vylúčili už mnohých kandidátov. Otvorená je možnosť, že tmavá hmota je tvorená novým druhom elementárnych častíc.
Naj objavy desaťročia
Čitatelia časopisu Physics World, ktorí sa regrutujú z teoretickej či aplikovanej fyziky na celom svete, rozhodli v ankete o poradí najdôležitejších fyzikálnych objavov v období 2010 – 2019.
Nové vydanie časopisu Quark nájdete v novinových stánkoch od 1. augusta 2020. Želáte si dostávať časopis každý mesiac priamo do svojej poštovej schránky? Objednajte si zvýhodnené predplatné: www.quark.sk/predplatne/