Hlavná téma decembrového čísla Quarku je venovaná snehobielej farbe, za ktorou sa vo svete chémie veľmi často skrýva oxid titaničitý. V článku profesora Karola Jesenáka sa dozviete, čím je táto látka taká zvláštna.
Výber článkov v decembrovom čísle časopisu Quark
Mikroskopická továreň
Pre niekoho exotické ovocie, ktoré sa často objavuje na našich stoloch v predvianočnom čase, pre iného každodenná súčasť jedálneho lístka. Aj keď šúpanie granátového jablka zaberie viac času, šťavnaté a chutné semená ukryté pod tvrdou šupkou nám svojimi pozitívnymi účinkami túto námahu vynahradia.
Myslenie v čase neistoty
Naša slovná zásoba sa v posledných rokoch obohatila o výrazy, ktoré sa najmä v aktuálnom období používajú oveľa častejšie. Ide o pojmy ako dezinformácie, fake news, konšpiračné teórie, hoaxy, postfaktuálna doba, pseudoveda a podobne. O nich, aj o tom, prečo ľudia veria rôznym nepodloženým teóriám a informáciám, sme sa rozprávali s doc. PaedDr. Vladimírou Čavojovou, PhD., z Ústavu experimentálnej psychológie SAV v Bratislave.
Pravekí dvojníci
Keď sa povie paleontológia, človek si najčastejšie predstaví skamenené kosti, fragmenty ulít a lastúr či populárne trilobity. Všetky tieto pojmy spája ich kamenná vôňa. Samostatnou kapitolou je však jantár, ktorý často uchováva priam dokonale zachované fosílie.
Kvarková hviezdna hmota
Vedci na základe nedávnych objavov a astrofyzikálnych meraní pripúšťajú, že veľmi hmotné neutrónové hviezdy môžu mať jadro tvorené hmotou zloženou z kvarkov.
Zimní návštevníci
Na jeseň pozorujeme úbytok viacerých druhov vtákov, ktoré odlietajú zimovať do teplejších krajín. Slovensko je však zároveň aj zimným domovom pre mnohé severské druhy vtákov.
Tuky z prežúvavcov
Medzi často spomínané nástrahy v našich potravinách patria transmastné kyseliny. Vznikajú buď pôsobením baktérií v bachore prežúvavcov, alebo technologickým procesom, pri ktorom sa k rastlinným tekutým olejom pridáva vodík.
Od prežitia k zábave
Sánkovanie, lyžovanie či korčuľovanie si spájame najmä so zimnými radovánkami alebo športmi. Pre našich prapredkov bolo však uľahčenie pohybu v zimnom prostredí otázkou prežitia.
Vesmírna stanica budúcnosti
Daňou za dlhodobý pobyt v beztiažovom stave, napríklad na vesmírnej stanici, sú mnohé zdravotné problémy. Riešením môže byť rotácia. Raz budú ľudia možno bývať na kolotoči.
Podstata tmavej energie
Vesmír sa skladá z bežnej hmoty, ktorej viac-menej rozumieme, z tmavej hmoty, o ktorej niečo aspoň tušíme, a z tmavej energie, o ktorej nevieme takmer nič. Pričom práve tmavá energia je vo vesmíre zastúpená najviac a má rozhodujúci vplyv na rýchlosť jeho rozpínania – a tým aj na jeho budúcnosť. Podstata tmavej energie nám uniká už vyše storočia.
Vianoce ukryté v dreve
Prvým, kto na Vianoce postavil prvý živý betlehem, bol František z Assisi. Ľudovú tradíciu výroby betlehemov u nás paradoxne povzbudil panovník Jozef II., ktorý betlehemy vykázal z kostolov.
Nové vydanie časopisu Quark nájdete v novinových stánkoch od 1. decembra 2020. Želáte si dostávať časopis každý mesiac priamo do svojej poštovej schránky? Objednajte si zvýhodnené predplatné: www.quark.sk/predplatne/