Preskočiť na obsah

Čo nájdete v Quarku 10/2020

  • 1. októbra 2020

Hlavná téma októbrového čísla Quarku sa zameriava na ambiciózny projekt Mars Sample Return, ktorého cieľom je doprava prvých vzoriek z Marsu na Zem.

Na budúci rok oslávime 230. výročie vydania knihy Mechanizmus ľudskej reči, najvýznamnejšieho diela Wolfganga von Kempelen. Prikladá v ňom plány na zostrojenie hovoriaceho stroja.

Prepájanie svetov

Svet informačných technológií sa mení veľmi rýchlo a rovnako rýchlo menia informačné technológie svet okolo nás. O tom, čo do tejto oblasti môže priniesť novovzniknutý Kempelenov inštitút inteligentných technológií (KInIT), sme sa rozprávali s jeho zakladateľkou profesorkou Máriou Bielikovou.

Liečivé lúče

Od čiarových kódov v obchodoch cez meranie znečistenia ovzdušia až po kompaktné disky v našich prehrávačoch: laser sa stal takou bežnou súčasťou našich životov, že jeho prítomnosť už dávno nevnímame ako čosi nové, nezvyčajné. Vedci a technici však neustále prichádzajú na nové a lepšie spôsoby jeho využitia.

Domy v pohybe

Od drevených padacích mostov ponad vodné priekopy okolo hradov až po moderné oceľové mosty, ktoré sa otvárajú, aby uvoľnili cestu lodiam. Architektúra, alebo aspoň jej časť, sa vždy hýbala, keď to prospievalo nejakému účelu.

Kempelenov opus magnum

Na budúci rok oslávime 230. výročie vydania knihy Mechanizmus ľudskej reči, najvýznamnejšieho diela Wolfganga von Kempelen. Prikladá v ňom plány na zostrojenie hovoriaceho stroja.

Konverzačný robot

Český chatbot Alquist z dielne študentov ČVUT získal bronz v tohtoročnej prestížnej celosvetovej súťaži spoločnosti Amazon – Alexa Prize.

Prírodné klenoty Pomoravia

Okolie rieky Morava je po prírodovednej stránke veľmi zaujímavé. Nachádza sa tu Moravská cyklistická cesta predstavujúca náučný chodník nielen pre cyklistov, ale aj peších turistov.

Mesto spojené s vesmírom

Z vedeckého vesmírneho centra v Houstone sú všetky americké posádky kozmických lodí priamo riadené, usmerňované a dostávajú potrebné inštrukcie, pokyny a hlásenia.

Ako funguje bitcoin?

Už niekoľko rokov bitcoin valcuje internet. Pohľad ľudí na bitcoin ako nástupcu platobnej meny je rôznorodý. Niektorí túto technológiu zatracujú, iní ospevujú.

Prečo Slnko nie je zelené?

Čo je príčinou toho, že nikdy neuvidíme objekt rozhorúčený do zelena a ani zelenú hviezdu?

Ostro sledované úrody

Satelitné údaje neslúžia len na získanie nových vedomostí o vesmíre, ale vylepšujú aj život na Zemi. Vesmírna technika a aplikácie sa používajú na riešenie problémov v zdravotníctve, klimatológii či v poľnohospodárstve.

 

Nové vydanie časopisu Quark nájdete v novinových stánkoch od 1. októbra 2020. Želáte si dostávať časopis každý mesiac priamo do svojej poštovej schránky? Objednajte si zvýhodnené predplatné: www.quark.sk/predplatne/