Lekcia z prehistórie
Gekóny tvoria zvláštnu skupinu jašterov, ktoré v súčasnosti nájdeme predovšetkým v trópoch a subtrópoch. V Európe ich možno stretnúť v teplých južných oblastiach pri Stredozemnom mori, kde sú schopné loziť po múroch a dokonca aj po skle. Práve pre ich teplotné preferencie ich u nás na Slovensku nenájdeme. Teda aspoň zatiaľ nie.
Skameneliny gekónov a ich rozšírenie v geologickej minulosti nám dokážu napovedať veľmi veľa o klíme. Plazy sú studenokrvné zvieratá a ich telesná teplota preto závisí od teploty prostredia. Okrem toho majú mnohé skupiny plazov veľmi typické a často úzke preferencie na to, kde sa cítia dobre. Preto sa každá zmena klímy v geologickej minulosti výrazne odzrkadlila aj v ich fosílnom zázname a distribúcii. Plazy sa teda považujú za výborný indikátor dávnej klímy v konkrétnom geologickom období a najmä teploty prostredia.
Gekóny sú priam neuveriteľne úspešnou skupinou jašterov, ktorá zahŕňa viac ako 2 000 druhov. Vďaka priľnavým vankúšikom na ich prstoch sú známe svojou schopnosťou loziť aj po takých povrchoch, ako je napríklad sklo. Vankúšiky im totiž umožňujú pevne sa pridržať podkladu a rýchlo loziť po zvislých povrchoch.
Algoritmy pod dohľadom
Algoritmy veľkých platforiem značne prispievajú k online šíreniu nepravdivých informácií. Preferujú totiž vzrušujúci a emotívny obsah, pri ktorom ich používatelia zostávajú dlhšie.
Koľajnice nad mestom
Doprava v mestách je rastúci logistický a environmentálny problém. Jedným z možných riešení je visutá elektrická železnica. Tam, kde funguje, je aj vyhľadávanou atrakciou.
Teleskop pod paľbou
Konštruktéri Vesmírneho teleskopu Jamesa Webba rátali aj so zrážkami s mikrometeoroidmi. Napriek tomu ich dokázala udalosť z 22. až 24. mája 2022 prekvapiť.
Nové dáta z Mliečnej cesty
Misia Európskej vesmírnej agentúry s názvom Gaia uverejnila v júni svoj tretí súbor dát s novými a vylepšenými informáciami o 1,8 miliardy hviezd Mliečnej cesty. Tie po prvý raz zahŕňajú aj milióny hviezdnych spektier.
Snímanie kvality železníc
Na Katedre fyziky Fakulty elektrotechniky a informačných technológií Žilinskej univerzity vyvinuli nový typ optického vláknového snímača, ktorý umožňuje detegovať rôzne parametre v železničnej doprave.
Infodémia nepodložených presvedčení
Paralelne so šírením sa vírusu SARS-CoV-2 spôsobujúceho ochorenie covid-19 sa začali rovnako rýchlo šíriť rôzne formy s ním súvisiacich nepodložených presvedčení, pred ktorými varovala aj Svetová zdravotnícka organizácia: Nie sme len v boji so samotnou pandémiou, rovnako sme vtiahnutí do zápasu s infodémiou.
Beztiažový stav
Môže bežný človek zažiť beztiažový stav? Pri voľnom páde z malej výšky si ho ani nestihneme uvedomiť. A keďže si tento stav nevieme ukázať na sebe, ukážme si ho na vode.
Industriálna romantika
Prístav v Bratislave kedysi patril medzi najväčšie stredoeurópske riečne prístavy a prekladiská tovaru. V súčasnosti ešte funguje, je však aj pripomienkou čias, keď bol Dunaj hlavnou európskou obchodnou tepnou spájajúcou západ a východ.
Nové vydanie časopisu Quark si môžete kúpiť v novinových stánkoch od 2. septembra 2022, prečítať na webovej stránke časopisu alebo vyzdvihnúť priamo vo vašej schránke.