Obyčajné sliny
Berieme ich automaticky a ich prítomnosť si nijako mimoriadne neuvedomujeme. Sprevádzajú nás doslova každú minútu. Bez nich by sme nevedeli vykonávať rutinné činnosti ako rozprávanie, prehĺtanie či jedenie a rozhodne by sme sa necítili komfortne. Majú svoje miesto v spoločenskom vnímaní aj v medicíne. Reč je o nenápadných telesných tekutinách – slinách.
Ľudské telo denne vytvorí približne do 1,5 litra slín v závislosti od veku, pohlavia, prijatých tekutín a zdravotného stavu. V priebehu dňa je produkcia slín najväčšia a postupne k večeru klesá. Fyziologické, automatické vylučovanie slín je ovládané autonómnym nervovým systémom, teda súhrou sympatikového a parasympatikového nervového systému. Samozrejme, samotné slinenie je závislé aj od mnohých faktorov, ako sú príjem tekutín, fyzická aktivita, prežívaný stres a emócie (súvisiace práve s ovládaním nervovým systémom) či zdravotný stav.
Molekulárna kuchyňa
V novej sérii článkov s názvom Veda v kuchyni sa pozrieme na pozoruhodné skutočnosti odohrávajúce sa v kuchyni, ukážeme si niektoré triky a uvedieme aj niekoľko receptov.
Pozitívne starnutie
O problémoch súvisiacich so starnutím, ale najmä o pozitívnom pohľade na starnutie sme sa rozprávali s Janou Kordačovou z Ústavu experimentálnej psychológie Centra spoločenských a psychologických vied SAV v Bratislave.
Supernova naživo
Niekedy ste skrátka na pravom mieste v pravý čas. A to bol presne aj prípad, keď sa blízka hviezda stala supernovou, zatiaľ čo ju vedci už pozorovali.
Kde líšky dávajú dobrú noc…
Líška hrdzavá je naša bežná šelma štíhlej postavy. Považujeme ju za súmračné zviera, ktoré má ako jediné z čeľade psovitých vertikálnu zrenicu, akú má aj mačka.
Zajtra sa začína dnes
Vývoj neustále napreduje aj v oblasti dopravy, ktorá sa snaží vyhovieť našim často protichodným nárokom. Otázka je, do akej miery sme na zmeny pripravení.
Užitočné rany krajiny
Je ľahké pozerať sa na bane iba ako na nepekné otvorené rany v krajine. Náš svet by bez baní vyzeral inak, lenže naša civilizácia by bez nich nikdy nevznikla.
Červené machule na astrofotografiách
Astrofotografia je veľmi efektívnym nástrojom v popularizácii vedy ako takej. Dokáže zachytiť záznam nočnej oblohy, aký naše oko nedokáže vnímať.
Vikingovia na Azorách
Azorské prostredie sa podľa výskumníkov začalo meniť očividnými ľudskými zásahmi už v rokoch 700 až 850, teda stáročia pred príchodom Portugalcov.
Nové vydanie časopisu Quark si môžete kúpiť v novinových stánkoch začiatkom januára 2022, prečítať na webovej stránke časopisu alebo vyzdvihnúť priamo vo vašej schránke.