Vedeli by ste žiť na Marse? Ak máte nápad, ako prežiť na červenej planéte, pripravte projekt na simulovanú marťanskú misiu. Svetoznáma astrobiologička Michaela Musilová, riaditeľka misií, zrealizuje víťazný experiment vo výskumnej vesmírnej stanici HI-SEAS na Havaji.
Vedeli by ste žiť na Marse? Ak máte nápad, ako prežiť na červenej planéte, pripravte projekt na simulovanú marťanskú misiu. Svetoznáma astrobiologička Michaela Musilová, riaditeľka misií, zrealizuje víťazný experiment vo výskumnej vesmírnej stanici HI-SEAS na Havaji.
Prihláste sa do tretieho ročníka prestížnej súťaže Misia Mars 3, určenej pre študentov stredných škôl, ktorí sa zaujímajú o prírodné vedy a techniku a majú ambície využiť svoje vedomosti aj za hranicami Zeme. Budete mať jedinečnú možnosť spolupracovať s uznávanou mladou vedkyňou, ktorá zapája slovenských študentov a školy do celosvetového výskumu. Počas jednej zo simulovaných misií budete s Michaelou Musilovou koordinovať Váš projekt a zadávať jej inštrukcie priamo počas jeho realizácie. Tri víťazné projekty budú predstavené v časopise Quark.
Zaregistrujte sa na stránke www.misiamars.sk v termíne 18. február – 9. máj 2021 ako jednotlivec alebo tím maximálne piatich študentov pod vedením odborného garanta (učiteľa) a vyhrajte hodnotné ceny pre Vás aj Vašu školu. Každý súťažiaci získa po registrácii štartovací marťanský balíček s darčekovými predmetmi. Vytvorte za asistencie svojho učiteľa vedecko-technický projekt, ktorý budú môcť využiť astronauti na simulovaných marťanských misiách alebo bude mať prínos pre budúci život na bájnej červenej planéte. Projekt je potrebné predstaviť v dvojminútovom videu formou ústnej prezentácie alebo zdokumentovaním postupu jeho realizácie a video nahrať do online formulára.
Tri najlepšie projekty, ktoré vyberie odborná porota, predstavia ich autori v zábavno-vzdelávacom centre Energoland v Mochovciach v polovici júna 2021. Na základe prezentácií jednotlivých tímov rozhodne porota o konečnom umiestnení, všetky tri tímy vyhrajú atraktívne ceny. Víťazný projekt zrealizuje na jednej zo svojich simulovaných misií jej veliteľka Michaela Musilová spolu s tímom medzinárodných vedcov. Pre víťazov je pripravená jedinečná exkurzia do Space Expo, návštevníckeho centra Európskej vesmírnej agentúry v Holandsku.
Nenechajte si ujsť vstup do modelu medzinárodnej vesmírnej stanice alebo možnosť vidieť originálnu kapsulu Soyuz, v ktorej letel do vesmíru v roku 2004 holandský astronaut André Kuipers.
Pri tvorbe projektu sa môžete inšpirovať experimentmi z minulých ročníkov súťaže, počas ktorých študenti využili biologický odpad výskumníkov na tvorbu recyklovanej vody na hydroponické (bez pôdy v roztoku) pestovanie rastlín na stanici, či zisťovali, aký vplyv má rozdielna gravitácia a množstvo slnečného svitu na úrodnosť ľuľka zemiakového na Marse. Celosvetový ohlas i úspech zaznamenal víťazný experiment Misie Mars 2, ktorý sa zameral na využitie ľudských vlasov a ochlpenia ako hnojiva pre pestovanie rastlín počas vesmírnych misií.
Súťaž organizujú Slovenské elektrárne v spolupráci so Slovenskou organizáciou pre vesmírne aktivity (SOSA), Asociáciou pre mládež, vedu a techniku (AMAVET), Centrom vedecko-technických informácií SR (CVTI) a magazínom o vede a technike Quark.