Preskočiť na obsah

Čo nájdete v januárovom Quarku

  • 10. januára 2019

Januárové vydanie časopisu Quark už tradične aj tento mesiac nájdete nielen v novinových stánkoch, ale aj v našom Zážitkovom centre vedy. Hlavnou témou januárového čísla Quarku je štvrtá priemyselná revolúcia. 

Jej hlavným štartérom sa stal internet, ktorý otvoril novú dimenziu digitálnej transformácie všetkých vnútropodnikových procesov. Internet už nespája len ľudí v sociálnych sieťach, ale aj výrobné zariadenia, materiály, produkty a fyzickú realitu s virtuálnou. Všadeprítomný internet vecí sa spolu s modernými riadiacimi systémami nachádzajú v jadre inteligentného priemyslu. 

Výber článkov v januárovom čísle časopisu Quark:

Anatómia inteligentného priemyslu

Štvrtá priemyselná revolúcia sa už začala. Všadeprítomný internet vecí je spolu s modernými riadiacimi systémami jadrom inteligentného priemyslu, ktorý práve vstupuje do tovární.

Všetci sme Afričania

Ak máme byť dôslední, všetci sme Afričania. Vykopávky neďaleko stredomorského pobrežia Alžírska odhalili kamenné nástroje najstaršieho typu spred 2,4 milióna rokov.

Zlodeji na podnose

S rozvojom informačnej techniky sa autá stávajú čoraz bystrejšie. Prebiehajúci nástup internetu vecí z nich môže urobiť súčasť boja proti kriminalite.

Koľko váži kilogram

S pracovníkom Slovenského metrologického ústavu Ing. Dušanom Trochtom sa rozprávame o tom, prečo známy valec zo zliatiny platiny a irídia už nebude etalónom kilogramu.

Superzem pri Barnardovej hviezde

Okolo Barnardovej hviezdy – k Slnku najbližšej osamotenej hviezdy a jednej z najbližších susedných hviezd vôbec – obieha planéta s hmotnosťou aspoň trikrát väčšou než Zem.

Malé semienko s obrovskou silou

Mak poznali ľudia už v predhistorických dobách nielen ako liek, ale aj ako opojný prostriedok pri mystériách a pitkách. Najstaršie nálezy sú zo 6. tisícročia pred n. l. z oblasti Stredomoria.

Dobrú noc do jari

Niektoré zvieratá prespia zimu na jeden dúšok bez toho, aby sa prebudili, iné ju prežívajú v akomsi polospánku. Zimný spánok má mnoho úskalí a nebezpečenstiev.

Koraly na ústupe

Koralové útesy ohrozuje nielen globálne otepľovanie, ale aj prítomnosť potkanov na priľahlých ostrovoch, ktoré tam priviezli v minulosti ľudia.

Kambrická explózia

Kronika života je názov novej série článkov, v ktorých mapujeme vznik života. Na úvod sa vydáme na cestu časom do kambria, počas ktorého sa rozvinuli mnohobunkové organizmy. 

Editovanie je hra

Bez ohľadu na to, či fotíte do formátu RAW alebo JPG, oplatí sa venovať čas triedeniu fotografií a dodatočnej úprave tých, ktoré prejdú výberom.

Od dverí k dverám

Slovensko vedie svetový rebríček v počte vyrobených automobilov na tisíc obyvateľov. Vďaka technicky zdatným inovátorom sme na čele aj vo vývoji lietajúcich áut.

Aby slnko neotepľovalo

Vedci z Harvardovej a Yalovej univerzity navrhujú zatieniť Slnko, aby zredukovali globálne otepľovanie. Do stratosféry Zeme chcú vstrekovať obrovské množstvá sulfátových častíc.

Unikátne súmostie

Vznikajúce trojkilometrové súmostie – štyri samostatné na seba nadväzujúce mosty – južne od Bratislavy bude po svojom dokončení výnimočným stavebným dielom.

Skúšajú to cez vesmír

Európska vesmírna agentúra každoročne otvára možnosť prihlásiť sa do programu Young Graduate Trainees. Absolventom umožňuje pracovať na zaujímavých vesmírnych projektoch.

Existencia atómov

V novej rubrike Ako to vieme? začíname s príbehom objavu existencie atómov. Debata o existencii atómov bola jedna z najzapálenejších v histórii vedy.

Ihly v kozmickej kôpke sena

Po signáloch mimozemských civilizácií pátrame už vyše polstoročia. Márne. Máme si preto zúfať? Vonkoncom nie. Sotva sme začali a poznanie vesmíru sa neustále rozširuje.

Viac z obsahu aktuálneho vydania nájdete na portáli VEDANADOSAH.sk. O ďalších zaujímavých témach sa dočítate v časopise Quark (číslo 1/2019), ktorý si môžete zakúpiť v novinových stánkoch alebo si ho môžete predplatiť v elektronickej alebo papierovej verzii na www.quark.sk .