V stredu 13. novembra 2024 sa uskutočnilo podujatie VeDETSKÝ deň v rámci Týždňa vedy a techniky (TVT) na Slovensku 2024. Hlavnou témou tohtoročného VeDETSKÉho dňa bola recyklácia, zelené technológie a ochrana planéty.
Podujatia sa zúčastnili žiaci základných škôl z Bratislavy, Hurbanova a z obce Teplička (okr. Žilina). Počas podujatia čakali na žiakov mnohé aktivity.
Tangram – čínsky hlavolam – skladačka, ktorý sa skladá zo siedmich základných častí: štvorca, rovnobežníka a piatich trojuholníkov. Z jednotlivých dielikov Tangramu sa dajú skladať obrazce podľa vlastnej fantázie alebo podľa predlohy a to: domčeky, postavičky, zvieratká, písmená, číslice, geometrické tvary a iné. Tangram rozvíja predstavivosť, vedia sa s ním hrať a budovať už malé deti.
First Global Slovensko predviedli svojich akčných robotov, ktorých si žiaci mohli vyskúšať či už v hre s loptami alebo pri triedení.
Fyzikálny stánok, ktorý viedla Ing. Gabriela Pavlendová, ponúkol množstvo zábavných experimentov (telefón, slamková flauta, magnetické autíčko alebo kaleidoskop).
FabLab ponúkol deťom možnosť zoznámiť sa s rôznymi robotmi a technológiami, ktoré ich hravou formou učia základy programovania a technických zručností. Ozoboty sú malé roboty, ktoré deti programujú pomocou farebných kódov, čo ich vedie k základom logiky a algoritmického myslenia. S MBotmi sa deti učia programovať v jednoduchom blokovom jazyku Scratch, ideálnom na prvé kroky v programovaní a elektronike. Ďalšou možnosťou sú Lego Mindstorm roboty – robotické stavebnice, ktoré si deti samy skladajú a programujú, čím získavajú skúsenosti s pokročilejšími mechanickými prvkami. Súčasťou zážitku vo FabLab je aj ukážka výroby rôznych častí pre robotov pomocou 3D tlačiarní a laserových gravírovačiek, čo deťom predstavuje základy digitálnej výroby. Deti si môžu tiež postaviť jednoduché roboty, ako sú Otto, Ninja alebo Krab, a osvojovať si základné konštrukčné zručnosti. FabLab takto podporuje rozvoj technických a kreatívnych schopností detí praktickou a zábavnou formou.
Veda na dosah ponúkla detským návštevníkom VR výstavy, zábavné hlavolamy a kvízy.
Chemické workshopy a pokusy s rôznymi typmi materiálov ponúkol stánok George Science.
Výnimočnou bola aj výstava vybraných žiackych prác, ktoré boli hodnotené v rámci tohtoročnej výtvarnej súťaže na tému Aj toto je recyklované.
Hlavnými organizátormi podujatia Týždeň vedy a techniky na Slovensku 2024 sú Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky a Centrum vedecko-technických informácií SR. Hlavným partnerom podujatia je Slovenská elektrizačná prenosová sústava, a. s. Partnermi podujatia sú Asociácia pre mládež, vedu a techniku AMAVET, Tatravagónka Poprad, EPSON, Slovenské elektrárne, a. s., Slovenská inovačná a energetická agentúra, George Science a First Global Slovakia. Mediálnymi partnermi sú magazín Nextech, StartItUp, VEDANADOSAH.sk, časopis QUARK a Zážitkové centrum vedy Aurelium.
Foto: AURELIUM (MI)