Preskočiť na obsah

Tip na výlet – ponorte sa do tmy

  • 7. augusta 2019

To, že Slovensko je posiate zaujímavými miestami, ktoré sa oplatí navštíviť, ste si určite už všimli, a to nielen na základe našich tipov na výlet. Jedným z takýchto jedinečných miest na Slovensku je aj miesto v našom najmenej navštevovanom Národnom parku Poloniny. Tým miestom je Park tmavej oblohy Poloniny.

To, že Slovensko je posiate zaujímavými miestami, ktoré sa oplatí navštíviť, ste si určite už všimli, a to nielen na základe našich tipov na výlet. Jedným z takýchto jedinečných miest na Slovensku je aj miesto v našom najmenej navštevovanom Národnom parku Poloniny. Tým miestom je Park tmavej oblohy Poloniny.

Národný park Poloniny má výnimočne malú hustotu osídlenia, na základe čoho je vplyv človeka na životné prostredie v danej lokalite minimálny. Národný park leží na hraniciach s Poľskom a Ukrajinou. S týmto územím susedia Bieszczadzki Park Narodowy v Poľsku a Užanskij nacionaľnij prirodnij park na Ukrajine. Park je zároveň súčasťou jedinej biosférickej rezervácie UNESCO na svete, ktorú tvoria spojené územia troch štátov. „Z hľadiska svetelného znečistenia je územie Národného parku Poloniny najtmavšou oblasťou na Slovensku. Prirodzená nočná tma a nočné biorytmy všetkých živých organizmov sú najmenej narušené. Aj vďaka tomu je na území národného parku mimoriadna koncentrácia endemických a ohrozených druhov rastlín, húb a živočíchov.“ Celkovo sa Národný park Poloniny môže pýšiť viacerými „naj“ v rámci Slovenska:

 – najväčším počtom národných kultúrnych pamiatok spomedzi národných parkov

 – najväčším komplexom pralesov

 – najväčšou vodnou nádržou na pitnú vodu – Starina

 – najvýchodnejším bodom

 – najväčším výskytom veľkých lesných zvierat.

 „Park tmavej oblohy Poloniny bol založený s cieľom informovať laickú a odbornú verejnosť o výnimočne zachovanom nočnom prostredí na tomto území, vzdelávať v problematike ochrany nočného životného prostredia a svetelného znečistenia, propagovať a ochraňovať prírodne tmavú nočnú oblohu, ktorá je základom ochrany prírodného prostredia pred svetelným znečistením a tiež nevyhnutnou podmienkou pre kvalitné nočné astronomické pozorovania.“

Mapa svetelného znečistenia Slovenska a blízkeho okolia (zdroj: www.lightpollution.it/dmsp/)

„V oblasti je výborne viditeľná Mliečna cesta a bez ďalekohľadu môžeme vidieť niekoľko tisíc hviezd (v mestách iba 200 a vo veľkomestách len 20). Hory znemožňujú priamu viditeľnosť svetiel z okolitých miest a obcí. Na oblohe vidno za dobrého počasia (v Európe už výnimočne viditeľné) objekty a úkazy, ako sú zodiakálne svetlo, pás a protisvit.“

Podobné parky tmavej oblohy sú aj v Maďarsku, Poľsku či Česku. Ten náš je v poradí dvadsiatym parkom tmavej oblohy vo svete. Vyhlásený bol 3. decembra v roku 2010 a jeho celková rozloha už zaberá 485,19 km². Patrónom parku je prvý slovenský kozmonaut Ivan Bella.

Viac tipov, kam sa vybrať na výlety v lete, sa dozviete aj na portáli VEDANADOSAH.sk.

 

Zdroj: http://poloniny.svetelneznecistenie.sk/ , https://sk.wikipedia.org/wiki/Park_tmavej_oblohy_Poloniny