Preskočiť na obsah

Tip na výlet – Arborétum Mlyňany SAV

  • 25. augusta 2018

Na Slovensku sa nachádzajú pre verejnosť sprístupnené botanické záhrady a arboréta ponúkajúce bohatú prehliadku domácej i cudzokrajnej flóry. V rámci vzdelávacích prechádzok pod značkou Kam za vedou, by sme Vám radi predstavili Arborétum Mlyňany SAV.

Ak by sme chceli presne definovať, čo presne arborétum je, tak je to špeciálna botanická záhrada, dendrologický park, ktorý obsahuje dreviny pre potreby vedy, výskumu a vzdelávania. Okrem vedeckovýskumného charakteru slúžia tieto zariadenia aj ako záhrady a turistické miesta.

Arborétum Mlyňany je špecializované pracovisko Slovenskej akadémie vied, ktoré spravuje najväčšiu zbierku cudzokrajných drevín na Slovensku a jednu z najbohatších v strednej Európe. V súčasnosti má rozlohu 67 ha. Jeho najstaršou časťou je Ambrózyho park a s rozlohou 40 ha tvorí jadro parku. Bol založený v roku 1892 uhorským šľachticom Dr. Štefanom Ambrózy-Migazzim. Park obsahuje unikátnu zbierku vždyzelených listnatých drevín. V tejto časti sa nachádza aj budova novoklasicistického kaštieľa z roku 1894.

Dominantou chráneného areálu je novoklasicistický kaštieľ

Postupne pribúdali aj ďalšie časti – Východoázijská plocha, Severoamerická plocha, Kórejská plochaSlovenská plocha. Návštevníci sa tu môžu oboznámiť s flórou pochádzajúcou zo strednej a prednej Ázie, Ďalekého východu, Japonska, Číny, Himalájí, Kaukazu, a rôznych iných oblastí sveta. Rastlinstvo je spojené s typickou architektúrou jednotlivých oblastí, doplnené jazierkami a rybníkmi.

Pre obdivovateľov flóry pripravuje zariadenie každý rok množstvo podujatí, spomenieme napríklad májové Ambrózyho dni a Deň detí, jún sa nesie v znamení ruží a na jeseň sa plánujú Dni otvorených dverí počas Týždňa vedy a techniky na Slovensku.

Arborétum Mlyňany SAV je pre návštevníkov otvorené celoročne s výnimkou vybraných sviatkov.

Viac sa dočítate v článku na portáli Veda na dosah.

Zdroj: http://www.arboretum.sav.sk/, http://vedanadosah.cvtisr.sk/arboretum-mlynany-najvyznamnejsie-dendrologicke-zariadenie-slovenska

Fotografie: z archívu L. Kralovičovej