Preskočiť na obsah

Medzinárodný deň svetla

  • 30. apríla 2024

Deň svetla 16.5.

Pri príležitosti medzinárodného dňa svetla ZCV Aurelium pripravilo už druhý ročník podujatia Deň svetla s témou Prečo svet potrebuje farby?

Medzinárodný deň svetla si pripomíname každý rok 16. mája ako oslavu výročia prvej úspešnej prevádzky lasera v roku 1960 fyzikom a inžinierom Theodorom Maimanom. Cieľom je vyzdvihnúť úlohu svetla vo vede, kultúre a umení, vzdelávaní a udržateľnom rozvoji a mnohých ďalších oblastiach ako medicína, komunikácia a energetika. Deň svetla si pripomenieme a oslávime aj v Aureliu. Po úspešnom pilotnom podujatí Deň svetla 2023 sa zameriame na farby a ich fyzikálne vzťahy. Návštevníci budú mať príležitosť vyskúšať si na rôznych stanovištiach rôzne svetelné experimenty. Farby sú zábavné a dajú sa rôzne kombinovať. Všetko však má svoj poriadok a aj farby majú svoju exaktnú teóriu. Priblížime si teórie dvoch významných mysliteľov:  J.W. Goetheho a Isaaca Newtona.

Newtonov pokus: Je biela farba z fyzikálneho hľadiska farbou? Alebo len zmesou rôznych farieb? Pri tomto pokuse zistíme, ako to s farbami myslel Sir Isaac Newton.

Farby v umení. Na príklade diel od slovenských výtvarných umelcov sa presvedčíte, že farba je jednou zo zásadných prvkov maľby. Pomocou farebných filtrov si môžete vyskúšať, aké je to experimentovať s farbou. Ako bude vyzerať Galandova Ružová Madona pri modrom svetle?

Posvieťme si na krajinu. Určite ste si všimli, že slnečné lúče menia svoju intenzitu počas dňa. Krajinomaľba je extrémne závislá od denného svetla a je dôležité, kedy počas dňa umelec maľuje, aké sú svetelné podmienky, či je jasno, zamračené, či maľuje pri východe slnka, cez obed, kedy je slnko najostrejšie alebo podvečer, kedy využíva “zlatú hodinku” pri západe slnka.  Pozorujte umelecké dielo od slovenskej maliarky Jany Bednárovej. Vyskúšame sa preniesť do indickej džungle,  kde tento obraz vznikol, a posvietime si na krajinomaľbu svetlami s rôznou teplotou. Zistíme, ako sa mení naše videnie pri rôznych typoch osvetlenia.

Pre malých aj veľkých: Vyrobte si vlastný anaglyf. Stačia vám dve farbičky: modrá a červená. Viete, čo je anaglyf? Určite ste sa s ním už stretli. Anaglyf je jedna zo stereoskopických techník, ktorá nám umožňuje priestorovo vnímať obrazy, fotografie, grafy, filmy a podobné grafické diela. Táto pomerne dlho známa metóda využíva rozloženie obrazov pre ľavé a pravé oko na farebné zložky.

Pre najmenších: Tieňohra. Môže myška narásť tak, aby bola väčšia ako slon? Na príklade tieňohry deti pochopia úlohu vzdialenosti objektu od svetelného zdroja.

Prednášky

Prečo svet potrebuje farby? 

Farby robia náš svet krásnym a jedinečným. Ale čo sú to vlastne farby? Každá v sebe skrýva tajomstvo ukryté v celom spektre elektromagnetických signálov, ktoré naše oko dokáže zachytiť. Sú ako tóny svetla, ktorými hrá svet okolo nás. V prednáške si ukážeme, ako sa dajú farby využiť a prečo svet vlastne farby potrebuje. Prednášajúci: RNDr. Dušan Chorvát, PhD.

Čo je to svetlo? 

Svetlo je unikátne. Skrýva v sebe veľa naj: pohybuje sa najväčšou rýchlosťou, akú vo vesmíre poznáme, vie sa sústrediť do maličkého bodu a zobraziť nám svet s nanometrovou presnosťou, dokáže vysielať signály rýchlejšie ako femtosekunda a tak prenášať Terabajty informácii za sekundu. Vďaka týmto jeho vlastnostiam využívame svetlo čoraz viac v technológiách, ktoré uľahčujú náš každodenný život. Viac sa dozviete v prednáške Prof. Alžbety Marček Chorvátovej, DrSc.

Časový harmonogram:

PROGRAM:
15:30-15:45 Laser Show a prehliadka Teslovho sveta
15:45-16:00 Prečo svet potrebuje farby? Prednáška RNDr. Dušana Chorváta, PhD.
16:00-16:15 Čo je to svetlo? Prednáška Prof. Alžbety Marček Chorvátovej, DrSc.
16:15-17:00 Experimenty so svetlom a farbami (Newtonov pokus, Farby v umení, Posvieťme si na krajinu, Vyrobte si vlastný anaglyf, Tieňohra)
17:00-18:00 Rezonancie: neformálna beseda o svet(l)e, živote a všetkom

Vstupné: 6 EUR/ dospelý, 3EUR/dieťa