Preskočiť na obsah

Čo nájdete vo februárovom Quarku

  • 31. januára 2020

Hlavnou témou februárového čísla Quarku je technológia vodného prúdu. Voda od dávnych vekov pretvárala horské masívy, v súčasnosti sa stáva nástrojom, ktorý pomáha technikom vytvárať budúcnosť tohto sveta.

Hlavnou témou februárového čísla Quarku je technológia vodného prúdu. Voda od dávnych vekov pretvárala horské masívy, v súčasnosti sa stáva nástrojom, ktorý pomáha technikom vytvárať budúcnosť tohto sveta.

 

Sila vody

V technickej praxi sa používa viac než 50-tisíc konštrukčných materiálov, toto číslo však rýchlo rastie. Množstvo nových materiálov je umelo vyrobených a navrhnutých vedcami, aby sa dosiahli požadované špecifické vlastnosti. Mnohé z týchto materiálov sú viaczložkové, ťažko deliteľné alebo ťažko spracovateľné konvenčnými metódami. Technológovia sú preto konfrontovaní s potrebou prispôsobiť existujúce technológie špecifickým vlastnostiam týchto materiálov alebo vyvinúť nové technológie dezintegrácie materiálov. Jedným z mála nástrojov schopných zvládnuť požiadavky technológov a prispôsobiť sa trendu vývoja nových materiálov je technológia vodného prúdu.

 

Virtuálni ľudia

Súčasným trendom vo vývoji umelej inteligencie je dať jej telo aj tvár a nechať ju učiť sa spôsobom, akým človek nadobúda vedomosti a skúsenosti počas interakcií s prostredím a s inými ľuďmi. O tejto téme sme sa rozprávali s Martinom Takáčom z Centra pre kognitívnu vedu na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky UK v Bratislave.

 

Avatar zo Stuttgartu

Dizajnéri prémiovej stuttgartskej značky Mercedes-Benz sa nechali inšpirovať filmom Avatar a v spolupráci s režisérom filmu Jamesom Cameronom vytvorili koncept excentrického osobného automobilu. Futuristické auto sa nazýva Vision AVTR, čo je skratka pre Advanced Vehicle Transformation, teda automobil po pokročilej transformácii – a to táto vízia ekologického elektromobilu budúcnosti napĺňa do bodky.

 

Výber článkov vo februárovom čísle časopisu Quark

 

Od reálneho k sci-fi

Analytici spoločnosti HP pripravili zoznam predpovedí pre 3D tlač a digitálnu výrobu na rok 2020, švédsku spoločnosť Ericsson zaujímali očakávania spotrebiteľov až do roku 2030.

 

Múdra clona

Vývojári spoločnosti Bosch sa rozhodli nahradiť bežnú slnečnú clonu v automobile za priehľadnú a blokujúcu slnko iba tam, kade sa môže jeho jas dostať k očiam vodiča.

 

Zacielené na Alfa Centauri

Ďalekohľad Jamesa Webba (JWST) by mohol hľadať exoplanéty na obežnej dráhe Alfy Centauri A, čo je najväčšia hviezda v systéme Alfa Centauri a najbližšia Slnku podobná hviezda.

 

Dar od Quetzalcoatla

Španielski dobyvatelia získali od pôvodných obyvateľov Nového sveta okrem poľnohospodárskych plodín ako kukurica či zemiaky aj tabak a kakaovník.

 

Vesmír v meste

V Kodani má astronómia už takmer štyristoročnú tradíciu, k starým astronomickým pracoviskám, ktoré sú naďalej funkčné a slúžia ľuďom, pribudli nové moderné zariadenia.

 

Čo dokáže 4D tlač?

Zatiaľ čo 3D tlač vytvára objekty, ktoré si zachovávajú pevný tvar, objekt vytlačený v 4D mení nielen svoj tvar, ale aj farbu, veľkosť či spôsob, ako sa pohybuje.

 

Hrou k čítaniu

Z najnovších výsledkov testovania PISA 2018 vyplýva, že slovenskí žiaci a žiačky v čítaní s porozumením výrazne zaostávajú a ich výsledky sa nachádzajú pod priemerom OECD. Ešte alarmujúcejšie sú výsledky detí zo sociálne a ekonomicky znevýhodneného prostredia.

 

Malé monštrá

Čierne diery sú ikonou astrofyziky. Sú známe ako masívne objekty, ktoré požierajú celé svety. Rozmýšľali ste však niekedy nad tým, aké malé môžu čierne diery byť?

 

Niekto to rád studené

Piť po celý rok chladené nápoje všetkého druhu sa stalo už aj v našich končinách bežným. Ich trhový úspech išiel ruka v ruke so zdokonaľovaním chladiarenských zariadení.

Vtáčia bonanza, V testoch vyhrala UI, Viac zrážok, menej vody?, Opioidné ostrovy mozgu, Dôkaz skrytý v jantári, Hodiny DNA, Vidí aj bez očí, Obývateľná planéta, Keď rastliny kričia, Lietať ako vtáky, Liečivé brusnice, Arizona plná medi, to je výber ďalších tém, ktoré nájdete v rubrike Magazín. Samozrejme aj vo februárovom čísle Quarku sa môžete otestovať a precvičiť si mozgové bunky na zaujímavých úlohách.

Viac z obsahu aktuálneho vydania nájdete na webe QUARK.sk. O ďalších zaujímavých témach sa dočítate v časopise Quark (číslo 02/2020), ktorý si môžete zakúpiť v novinových stánkoch, v budove ZCV Aurelium a v budove CVTI SR. Rovnako si ho môžete predplatiť v elektronickej alebo papierovej verzii na www.quark.sk.

zdroj: https://www.quark.sk