Preskočiť na obsah

Čo nájdete v QUARKU 8/2022

  • 1. augusta 2022

Hlavnou témou augustového čísla časopisu Quark sú atraktívne, prírodou formované skalné mestá na území Slovenska. 

Prírodné skalné mestá
Prírodné skalné či kamenné mestá sú zoskupenia horninových blokov, veží, ihiel či iných prírodných útvarov rôznych tvarov. Často bývajú usporiadané v niekoľkých výškových úrovniach a oddelené rôzne širokými a hlbokými puklinami, roklinami, tiesňavami, niekedy aj úvalinami.

Okrem zvetrávania sa prírodné skalné mestá formovali aj formujú vplyvom viacerých prírodných činiteľov a nimi vyvolaných geomorfologických procesov v rôznom horninovom a klimatickom prostredí. Využívajú pritom puklinové a zlomové systémy. Prototypom prírodného skalného mesta na Slovensku sú Súľovské skaly vytvorené v karbonátových zlepencoch paleogénu. Ich vznik je z geomorfologického pohľadu pomerne dobre vysvetlený aj pre laickú verejnosť.

Inak je to pri prírodných mestách, ktoré sa viažu na geologické štruktúry tvorené dvoma horninovými komplexmi. Ich nádherné scenérie sú ozdobou mnohých dominánt našich pohorí. Sú to napríklad dolomitové mestá na Veľkom Rozsutci v Malej Fatre, Sivom vrchu v Západných Tatrách a Šípe vo Veľkej Fatre, andezitové mestá na Sitne v Štiavnických vrchoch, Kalamárke na Poľane či na Veľkom Griči vo Vtáčniku a mnohé ďalšie. Unikátne sú tiež travertínové mestá na Dreveníku v Hornádskej kotline. 

Čo vysvetľuje história
Jasoň červenooký patrí k najvzácnejším chráneným druhom motýľov Slovenska. O tom, ako sa vďaka zbierkam Prírodovedného múzea SNM hľadajú dôvody vytrácania sa tohto druhu z lokalít na našom území, sme sa rozprávali s entomológom Martinom Štefánikom. 

Nepopulárne, ale užitočné
Odpor ľudí k hadom nie je záležitosťou rozumu, ale skôr podvedomia a tradícií. Mnohí svoj strach z hadov nevedia vysvetliť a považujú to za niečo prirodzené, čo je dané človeku už oddávna. 

Pozor, nespáľte sa
Slnečné dni k letu patria, no slnečné žiarenie je prospešné iba do určitej miery a za istou hranicou už škodí. Ako sa môžeme chrániť pred jeho negatívnymi účinkami? 

Črevnej flóre mestá nesvedčia, Rednutie kostí vo vesmíre, Tri druhy lekna, Chladič proti bolesti, Otužilé dinosaury, Rodisko čiernej smrti, Robot v ľudskej koži, Mačací repelent, Zirkóny odhaľujú teploty, Ťažká hviezda, ľahká diera, Problém rastlinného mäsa, Domestikácia mikróbov, to je výber ďalších tém, ktoré nájdete v rubrike Magazín. Samozrejme, aj v augustovom čísle Quarku sa môžete otestovať a precvičiť si mozgové bunky na zaujímavých úlohách. 

Nové vydanie časopisu Quark si môžete kúpiť v novinových stánkoch od 1. augusta 2022, prečítať na webovej stránke časopisu alebo vyzdvihnúť priamo vo vašej schránke.

Zdroj: Quark