Preskočiť na obsah

Čo nájdete v Quarku 5/2020

  • 4. mája 2020

Hlavná téma májového čísla Quarku je venovaná vedeckému pohľadu na pranostiky predpovedajúce počasie, ktoré je známe predovšetkým svojou nepredvídateľnosťou.

Hlavná téma májového čísla Quarku je venovaná vedeckému pohľadu na pranostiky predpovedajúce počasie, ktoré je známe predovšetkým svojou nepredvídateľnosťou.

Zo Slovenska ku hviezdam

V máji tohto roku uplynie 300 rokov od narodenia popredného vedca svetového významu, ktorý vyrástol zo slovenských koreňov – Maximiliána Hella. Pôsobil ako katolícky kňaz, jezuita, vedec, pedagóg a prezentoval sa odbornou činnosťou v oblastiach matematiky, fyziky a astronómie. Patrí medzi tých málo našich rodákov, ktorí sa svojou prácou presadili aj v zahraničí a dosiahli medzinárodné uznanie a ocenenie.

Lákavá sloboda

Ľudia už pred tisícročiami začali v rôznych častiach našej planéty domestikovať niektoré druhy živočíchov. Väčšinou preto, aby z nich mali viac úžitku, zriedkavejšie len pre potešenie. Veľakrát sa však odohral aj opačný proces, keď sa domestikované zvieratá z nejakého dôvodu vrátili späť do prírody – zdivočeli.

Prelomenie kódu

Nestáva sa často, že by matematici zachraňovali životy miliónov ľudí. Aj preto je príbeh šifrovacieho stroja Enigma používaného nemeckými vojskami počas druhej svetovej vojny taký zaujímavý. Historici odhadujú, že vďaka rozlúšteniu kódu a poznaniu tajnej komunikácie trvala vojna o tri roky kratšie, a bolo tak zachránených 14 až 28 miliónov životov. Zložitý proces kódovania správ sa podarilo rozlúštiť britskému matematikovi Alanovi Mathisonovi Turingovi (1912 – 1954) spoločne s jeho tímom v panskom sídle Bletchley Park. Ako presne Enigma fungovala a ako sa ju podarilo zlomiť?

Zviditeľniť neviditeľné

V 20. storočí sa významným pokračovateľom klasických optických mikroskopov stal elektrónový mikroskop. Aj vďaka nemu môžeme v súčasnosti bojovať proti koronavírusu.

Mapy z vesmíru

Mapovanie zemského povrchu sa v súčasnosti nezaobíde bez globálnych navigačných satelitných systémov. Okrem iného pomáhajú lepšie pochopiť a plánovať využívanie pôdnych zdrojov.

Ako sa zvára auto?

Automobilový priemysel sa snaží znižovať hmotnosť vyrábaných vozidiel a tým zmenšovať ich spotrebu aj škodlivé emisie. Jeden zo spôsobov je použitie ľahkých materiálov, najmä zlatiny hliníka, horčíka a titánu

Export a import epidémií

Najstaršia dekódovaná DNA baktérií dokladá priamu spojitosť poľnohospodárstva a pastierstva so vznikom aj v súčasnosti vážnej infekčnej choroby.

 

Nové vydanie časopisu Quark nájdete v novinových stánkoch od 1. mája 2020. Želáte si dostávať časopis každý mesiac priamo do vašej poštovej schránky? Objednajte si zvýhodnené predplatné: www.quark.sk/predplatne/.