Preskočiť na obsah

Čo nájdete v Quarku 6/2021

  • 2. júna 2021

Hlavná téma júnového čísla časopisu Quark je venovaná antuke. V článku profesora Karola Jesenáka z Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave sa dozviete, čo je antuka, aký je pôvod tohto slova, odkiaľ antuka pochádza, aký je rozdiel medzi červenou a zelenou antukou a čím sa okrem farby líšia, ale aj o tom, ako sa o ňu treba starať.

Antuková veda

Hráte tenis? Nie? Antuku aj tak zrejme poznáte. Je to pekná červenohnedá jemná drvina. Viete, za čo vďačí tomuto sfarbeniu a prečo je to náš najstarší a doteraz najobľúbenejší materiál na stavbu tenisových kurtov? A prečo vlastne tenis nemožno hrať na piesku, no na antuke áno?

Už bez ohľadu na to, či ste niekedy mali alebo nemali v rukách tenisovú raketu, antukové kurty určite poznáte. Sú totiž výrazným objektom v takmer každom meste a aj v mnohých väčších obciach. V súčasnosti im začínajú konkurovať rôzne umelé povrchy, no je takmer vylúčené, že by boli v budúcnosti nahradené práve nimi.

Povrch antukových kurtov je pekný a výrazný, takže väčšinou kontrastuje s farbou ich zastavaného mestského okolia. V krajinách východného bloku bol v druhej polovici 20. storočia tento kontrast ešte výraznejší vďaka šedivej fádnosti väčšiny nových a zároveň zanedbanosti starých stavebných objektov. Takže antukové tenisové kurty patrili k tým niekoľkým málo skutočne príjemne vyzerajúcim častiam našich miest. Toto sfarbenie však nebolo jediným dôvodom, prečo sa antuka stala dominantným tenisovým povrchom u nás a aj takmer v celej Európe.

Zradné zrazeniny

Krvné zrazeniny nám zachraňujú život, keď nám pri úrazoch zastavujú krvácanie. Problém nastáva, keď sa v tele tvoria mimo úrazov, čo môže viesť k život ohrozujúcim komplikáciám.

Evolúcia čísel

Koncept čísel, počítania a matematických konštrukcií sa začal pred tisíckami rokov. Má za sebou dlhý vývoj a je až neuveriteľné, akou cestou prešli niektoré pre nás prirodzené veci.

Bezpečne na surfe

Neopatrné používanie internetových prehliadačov môže predstavovať hrozbu pre naše súkromie aj náš majetok. Nestačí spoliehať sa na antivírusový softvér či IT pracovníkov.

Najbližšia čierna diera?

Astronómovia sa domnievajú, že sa im podarilo objaviť k nám najbližšiu čiernu dieru, vzdialenú len 1 500 svetelných rokov. Tento objav však ešte čaká na svoje potvrdenie

Ekologické výbušniny

Výroba traskavín a pyrotechnických zloží má na Slovensku dlhú tradíciu. Ekologizácia sa však nevyhýba ani tomuto odvetviu. Môžu byť výbušniny ekologické?

Nové vydanie časopisu Quark si môžete kúpiť v novinových stánkoch od 1. júna 2021, prečítať na webovej stránke časopisu alebo vyzdvihnúť priamo vo vašej schránke.