Preskočiť na obsah

Čo nájdete v augustovom Quarku

  • 1. augusta 2019

Hlavnou témou augustového čísla Quarku je uhlík. Oxid uhličitý (CO2) je v podstate jednou fázou v procese recyklácie uhlíka v prírode a CO2 je svojím spôsobom barometrom prostredia na Zemi. Pravdepodobne má vplyv aj na globálne otepľovanie. Aké sú možnosti pri jeho zachytávaní a v lepšom prípade aj vo využití?

Hlavnou témou augustového čísla Quarku je uhlík. Oxid uhličitý (CO2) je v podstate jednou fázou v procese recyklácie uhlíka v prírode a CO2 je svojím spôsobom barometrom prostredia na Zemi. Pravdepodobne má vplyv aj na globálne otepľovanie. Aké sú možnosti pri jeho zachytávaní a v lepšom prípade aj vo využití?

Výber článkov v augustovom čísle časopisu Quark

Sofistikované klamstvo
Spracovanie dát neurónovými sieťami možno užitočne využiť mnohými spôsobmi, no existujú aj problematické aplikácie. V poslednom čase pútajú na internete čoraz väčší záujem tzv. deepfakes.

Integrovaný Tokaj

Vinohradnícka oblasť Tokaj leží v dvoch krajinách, čo komplikuje rozvoj tohto atraktívneho regiónu. Podporiť by ho mala spoločná geoinformačná databáza dvoch členských štátov EÚ.

Dynamická socha

O automobilovom dizajne od histórie cez súčasnosť až po náhľad do budúcnosti sme sa rozprávali s Miloslavom Melichárkom z bratislavského dizajnového štúdia Werkemotion.

Koľko váži Mliečna cesta?
Astronómovia použili astrometrickú družicu Gaia a Hubblov kozmický ďalekohľad na nové meranie hmotnosti galaxie Mliečna cesta. Dospeli k výsledku 1,5 bilióna hmotností Slnka.

Vek ozrutných plazov

V ôsmom pokračovaní Kroniky života sa vydáme na cestu časom do jury, počas ktorej v mori prebiehala veľká revolúcia a súš si podmanili strašné jaštery.

Plastové mikročastice na tanieri

Výskum potvrdil, že plastové mikročastice sa dostávajú do nášho tela z obalov rôznych potravín. Napríklad z vákuovo balených údenín, plastových fliaš s mliekom či z iných nápojov.

Vstúpiť do obrazu

Unikátna zmes umenia a digitálnych technológií láka návštevníkov do parížskej galérie Atelier des Lumières. Jej výstavy pozostávajú výhradne z digitálnych projekcií výtvarných diel.

Veľká ozdoba Uhorska

K najvýznamnejším osobnostiam vedeckého života v niekdajšom Uhorsku nepochybne patril Matej Bel, a to nielen v čase jeho života, ale po celé 18. storočie.

Viac z obsahu aktuálneho vydania nájdete na portáli VEDANADOSAH.sk. O ďalších zaujímavých témach sa dočítate v časopise Quark (číslo 8/2019), ktorý si môžete zakúpiť v novinových stánkoch, ale aj v budove CVTI SR. Rovnako si ho môžete predplatiť v elektronickej alebo papierovej verzii na www.quark.sk.