Preskočiť na obsah

Čo nájdete v aprílovom Quarku

  • 3. apríla 2019


Aprílové vydanie časopisu Quark už tradične aj tento mesiac nájdete nielen v novinových stánkoch, ale aj v našom Zážitkovom centre vedy. Hlavnou témou aprílového čísla Quarku je kozmonautika.

Tohtoročný Svetový deň letectva a kozmonautiky, ktorý pripadá na 12. apríla, má totiž pre Slovensko zvláštnu príchuť. Pred dvadsiatimi rokmi letel do vesmíru ako 385. pozemšťan Slovák Ivan Bella.

 

Výber článkov v aprílovom čísle časopisu Quark

Osem dní mimozemšťanom

Tohtoročný Svetový deň letectva a kozmonautiky, ktorý pripadá na 12. apríla, má pre Slovensko zvláštnu príchuť. Pred dvadsiatimi rokmi letel do vesmíru Slovák Ivan Bella.

Prichádza cyklokrídlo

Bicykel s pripojenou plachtou využíva v podstate rovnaké princípy ako plachetnica, vrátane schopnosti získať energiu z vetra fúkajúceho z takmer akéhokoľvek smeru.

Extra bezpečný trezor

Zaistiť prístup k súčasným digitálnym dátam v budúcnosti je veľká výzva. Komplexnosť tohto problému navyše narastá s exponenciálne rastúcim objemom údajov.

Zelená budúcnosť Brazílie

Brazíliu vlani navštívil Dr. Peter Biely z Chemického ústavu SAV. Podľa neho má výskum biokonverzie rastlinnej hmoty v tejto krajine najväčšiu podporu na svete.

Vesmír v škatuľke

Projekt Pan-STARRS je zdrojom obrovského množstvo dát, ktoré môžu umožniť nové  objavy. Už druhé vydanie dát z tohto projektu je k dispozícii astronómom aj verejnosti.

Zdravé zrnko

Jačmeň je nenáročná obilnina známa už tisícky rokov. Okrem liečivých účinkov sa dá využiť v kuchyni a významnú úlohu zohráva v procese výroby piva a whisky.

Vesmírna misia Štefánik

Počas vesmírneho letu a pobytu na palube vesmírneho laboratória orbitálnej stanice Mir vo februári 1999 plnil slovenský kozmonaut Ivan Bella náročný vedecký program.

Ani autom, ani lietadlom

Autonómne vozidlá prinesú azda najväčšiu revolúciu v dejinách dopravy. Konceptov úplne autonómnych áut, prirodzene, elektrických, pribúda ako húb po daždi.

Slnko zastalo, Zem sa pohla

Je čas obrátiť pohľad na oblohu a pozrieť sa na štruktúru sveta vo veľkom. Ako ľudia objavili podobu nášho vesmíru? A ako zistili podobu našej slnečnej sústavy?

Skrotenie oxidu uhličitého

V rámci EÚ možno nájsť celý rad príkladov inteligentných a inovatívnych riešení, ktoré znižujú emisie CO2 a súčasne prispievajú k zvýšeniu kvality života.

Viac z obsahu aktuálneho vydania nájdete na portáli VEDANADOSAH.sk. O ďalších zaujímavých témach sa dočítate v časopise Quark (číslo 4/2019), ktorý si môžete zakúpiť v novinových stánkoch, ale aj u nás v budovách CVTI SR a ZCV Aurelium. Rovnako si ho môžete predplatiť v elektronickej alebo papierovej verzii na www.quark.sk .