Preskočiť na obsah

VIZIONÁRI: Slovensko uprostred energetickej krízy

  • 20. septembra 2022

Slovensko uprostred energetickej krízy – ako ju zvládnuť čo najlepšie?  V Aureliu sa stretli odborníci na danú tému a diskusiu VIZIONÁRI viedla Zlatica Puškárová.

Hostia:

  • Karol Galek, štátny tajomník MH SR
  • Richard Prokypčák, generálny riaditeľ SPP
  • Marcel Klimek, štátny tajomník MF SR
  • Vladimír Šucha, vedúci Zastúpenia Európskej komisie v Bratislave
  • Andrej Hanzel, expert na elektroenergetiku

Teplota vonku pomaly klesá a slovenské domácnosti ani pár týždňov pred vykurovacou sezónou netušia, aké budú konečné účty za plyn a teplo. Trhová cena plynu narástla o desaťnásobok.

„Opatrenia ešte nie sú sfinalizované v tej forme, aby sme vedeli povedať, čo presne bude,“ uviedol Marcel Klimek, štátny tajomník ministerstva financií. Vykurovacia sezóna sa pritom neudržateľne blíži a predpovede meteorológov sú neúprosné.

V niektorých oblastiach Slovenska by mohla už budúci týždeň nočná teplota klesať pod bod mrazu. Generálny riaditeľ SPP, Richard Prokypčák, si myslí, že to nie je problém – nové ceny totiž začnú platiť až od 1.1.2023 a tak má štát ešte čas.

V spálni 18, v obývačke 21 stupňov

Odborníci sa zhodli na tom, že utiahnuť „energetické“ opasky budeme musieť všetci, aj s regulovanými cenami a dotáciami. „Sme uprostred vojny. Šetriť treba. Najlacnejšia energia je tá, ktorú nemusíte vyrobiť,“ uviedol Karol Galek.

„Každý musí začať šetriť. Nie je možné aby sme mali trenírkovú teplotu,“ dopĺňa Andrej Hanzel. „Šetrenie znamená pre každého niečo iné. Zníženie teploty vykurovania o 1stupeň Celzia predstavuje úsporu 5-7%. Dalo by sa povedať, že spálňa 18 stupňov, obývačka 21stupňov,“ vysvetlil Andrej Hanzel návod, ako na to.

Opasky utiahne aj štát „Predpokladám, že v stredu príjme verejná správa konkrétne opatrenia ako bude šetriť na sebe, napríklad zníženie teploty, verejného osvetlenia a podobne,“ povedal Marcel Klimek.

Celý záznam si môžete pozrieť na  Youtube

Vypočujte si diskusiu na Spotify

Organizátor: GRAPE PR

Zdroj: VIZIONÁRI