Preskočiť na obsah

Tip na výlet – VIDA! Science centre – zábavný vedecký park v Brne

  • 19. septembra 2016

Ak máte v pláne výlet, radi by sme vás upozornili na VIDA! Science centre v Českej republike. Na brnianskom výstavisku v minulom roku slávnostne otvorili nové vedecké centrum VIDA! (VIDA! Science centre). Na ploche takmer 5 tis. metrov čaká na ihravých objaviteľov 150 interaktívnych exponátov, vďaka ktorým môžu lepšie porozumieť svetu okolo nás. Unikátna expozícia je rozdelená do štyroch hlavných tematických sekcií: Planéta, Civilizácia, Človek a Mikrosvet. Samostatná časť Detské science centrum je venovaná deťom od 2 do 6 rokov.

parní strojČo sa týka samotných exponátovVIDA! science centra, nájdete tu ukážky: oceán vo fľaši, bicykel na lane, rotujúcu miestnosť, simulátor povodní, model ľudského srdca v nadživotnej veľkosti, spoločenstvo mravcov Atta, archeologické pieskovisko, vodnú tlačiareň. Dotýkať sa exponátov sa tu priam odporúča. Objavujete nielen očami, ale aj všetkými zmyslami. „Zložité prírodné javy predstavujeme formou hry a zábavy“, vyjadril sa Lukáš Richter, riaditeľ Moravian Science Center Brno.

 

Dočasné expozície

V priestore pre aktuálne výstavy na 3. poschodí VIDA! science centra je experimentárium Centra pasívneho domu. Návštevníci sa tu dozvedia, ako sa v takom dome v zime vetrá, budú si môcť skúsiť čo najrýchlejšie zaizolovať dom, vyskladať si rám okna, alebo si zastrieľať na jeden nevydarený dom, plný tepelných mostov. svetelna mrizkaU každého stanovišťa sú navyše pripravené pracovné listy pre múdre deti a informačné listy pre rodičov.Pre záujemcov je pripravený model panelákového bytu, kde môžu zistiť, že správne a starostlivo prevedenou rekonštrukciou domu je možné dosiahnuť až 90 % úspor oproti pôvodnému stavu.

Veda hrou tu môže byť realizovaná každý deň od 9. 00 hod. Programy prebiehajú pod vedením VIDÁtorov – lektorov VIDA! science centra.

Centrum na Morave má významne prispieť k pozitívnemu vnímaniu vedy u širokej verejnosti nielen v tomto regióne, ale aj v celom blízkom okolí.

Na Slovensku vám ponúkame možnosť navštíviť naše zážitkové centrum vedy Aurelium. Otváracie hodiny nájdete tu: http://aurelium.sk/otvaracie-hodiny/. V prípade skupín nad 10 osôb si svoju návštevu, prosím, dohodnite na aurelium@cvtisr.sk.

Celý článok o vedeckom centre VIDA! (VIDA! Science centre) nájdete na http://vedanadosah.cvtisr.sk/vida-science-centre-zabavny-vedecky-park-v-brne.