Preskočiť na obsah

V Zážitkovom centre vedy AURELIUM už aj o jadrovej energetike

  • 11. októbra 2018

Všetci nadšenci sveta vedy, techniky, ale i prírodných vied tu spoznávajú prostredníctvom jedinečných exponátov, ako v praxi fungujú tie poučky, ktoré čítame v encyklopédiách a učebniciach. V Zážitkovom centre vedy Aurelium sa toho dá zažiť, ale hlavne sa populárno-náučnou formou naučiť veľa. Aktuálne aj niečo o svete jadrovej energetiky.  

Nová stála expozícia Zážitkového centra vedy Aurelium (ZCV Aurelium) je zameraná na oblasť jadrovej energetiky a mierových nukleárnych technológií. Ide o samostatnú výstavu – digitálny informačný priestor, vytvorenú v spolupráci s Federálnou agentúrou pre atómovú energiu Ruskej federácie ROSATOM.

„Realizáciu projektu okrem finančného grantu spoločnosti ROSATOM podporili aj Veľvyslanectvo Ruskej federácie na Slovensku a Obchodné zastupiteľstvo Ruskej federácie v SR,“ hovorí Ľubomír Bilský z Centra vedecko-technických informácií SR, ktorého je ZCV Aurelium organizačnou súčasťou.

K témam ako ekológia, chémia, elektrina, robotika či svetelná technika a iné tak pribudla ďalšia zaujímavá expozícia. Tá obsahuje okrem online informačno-navigačného kiosku aj interaktívne plazmové stoly s dotykovým displejom, na ktorých sú nainštalované viaceré digitálne náučné hry, vďaka ktorým bude nielen štiepenie atómu o niečo zrozumiteľnejšie. Či už pre deti a mladých, ale možno i tých starších.

Slávnostné otvorenie expozície sa konalo 11. októbra 2018 priamo v ZCV Aurelium, za účasti Veľvyslanca Ruskej federácie na Slovensku, obchodnej zástupkyne Ruskej federácie v SR, riaditeľa Ruského centra vedy a kultúry v Bratislave, ako aj zástupcov Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR, Centra vedecko-technických informácií SR, spoločnosti ROSATOM, ako aj žiakov školy Ruského veľvyslanectva na Slovensku a ďalších spolupracujúcich partnerov z verejného i súkromného sektora.

Účastníci slávnostného otvorenia expozície

Účastníci slávnostného otvorenia expozície