Preskočiť na obsah

Týždeň vedy a techniky

  • 26. októbra 2020

Týždeň vedy a techniky na Slovensku bude online! Bratislava, 21. októbra 2020 – Týždeň vedy a techniky 2020 (TVT) začína už 9. novembra. Jeho 17. ročník opäť prinesie desiatky mimoriadnych podujatí, ktoré sa budú konať na celom Slovensku.

https://www.youtube.com/watch?v=-n1Z-SAb7IA&feature=youtu.be

 

Zaujímajú vás najnovšie objavy, chcete lepšie porozumieť svetu alebo ste len jednoducho zvedaví? Príďte si vychutnať vedu v tej najlepšej forme. Vyberte si z desiatok prednášok, podcastov, súťaží, festivalov či dní otvorených dverí, ktoré sme pre vás spolu s partnermi pripravili pri príležitosti TVT 2020 po celom Slovensku. Vzhľadom na aktuálnu pandemickú situáciu sa časť z nich uskutoční v online priestore.

 „Všetci dnes vnímame dôležitosť vedy viac, ako kedykoľvek predtým. Pandémia nového koronavírusu nám dala pocítiť našu zraniteľnosť a vedci spolu so zdravotníkmi už takmer rok plnia titulné stránky periodík. My si však myslíme, že by to tak malo byť stále, nielen v časoch krízy. Aj preto už 17. rok organizujeme Týždeň vedy a techniky,“ priblížil minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling.

TVT na Slovensku je sviatkom vedy a poznatkov. Počas siedmich dní sa každý rok spojí množstvo vedcov, akademikov a popularizátorov vedy, aby verejnosti priblížili najnovšie objavy, podelili sa o výsledky svojej práce a umožnili ľuďom nazrieť do sveta experimenov a bádania. 

„Týždeň vedy a techniky interne prezývame „vedeckými Vianocami“ z dvoch dôvodov,“ hovorí Andrea Putalová, riaditeľka Národného centra pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti (CVTI SR). „Po prvé pre prípravu, ktorá sa dá prirovnať k tej vianočnej a po druhé pre význam, ktorý toto podujatie má. Je stelesnením nášho poslania, ktorým je popularizácia vedy. Sme nesmierne hrdí, že sa nám aj napriek pandémii podarilo vyskladať takýto bohatý program a veľmi sa tešíme zo záujmu partnerských organizácií,“ dodáva.

 

Počas TVT 2020 sme pre všetkých záujemcov pripravili desiatky online, ale aj offline podujatí po celom území Slovenska. Centrum vedecko-technických informácií SR bude väčšinu svojich aktivít v rámci TVT 2020 realizovať online (Príloha č. 1). Organizátori akcií v regiónoch ponúkajú rôzne spôsoby účasti, ktoré závisia podľa typu jednotlivých aktivít. (Príloha č. 2 – výber podujatí ).

Všetky podujatia TVT 2020 sa striktne konajú v súlade s pandemickými opatreniami platnými na území SR. Zoznam všetkých pripravených podujatí nájdu záujemcovia na webovej stránke www.tyzdenvedy.sk. Organizátori TVT 2020 srdečne pozývajú každého, komu veda učarila a tiež každého, kto sa chce nechať vedou inšpirovať. Tešíme sa na vás!

Hlavnými organizátormi podujatia je MŠVVaŠ SR a CVTI SR. Partnermi podujatia sú Slovenské elektrárne EPSON. Mediálnymi partnermi sú VEDANADOSAH.sk, časopis Quark, NextechZážitkové centrum vedy Aurelium.

Kontakt pre médiá – Komunikačný odbor Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR: tel: 02/59 374 253, tlacove@minedu.sk.

Kontakt pre médiá – Centrum vedecko-technických informácií SR:

Eva Vašková, tel.: 02/ 69 253 113, eva.vaskova@cvtisr.sk