Preskočiť na obsah

Tip na výlet – Vzácne liečivé termálne pramene v Trenčianskych Tepliciach

  • 16. júla 2018

Ďalším tipom  na výlet, ktoré prináša  portál Veda na dosah v rubrike „Kam za vedou“ sú vzácne liečivé termálne pramene v Trenčianskych Tepliciach.

Na Slovensku máme veľa liečivých prameňov, ktoré sa po stáročia využívajú na liečbu rôznych zdravotných problémov, ale sú výborné i na relax. Patria medzi ne aj vzácne termálne pramene, ktoré vyvierajú v Trenčianskych Tepliciach. Liečivé pramene blahodarne pôsobia najmä na pohybový aparát. Majú výnimočné účinky vďaka optimálnej balneologickej teplote a obsahu minerálnych látok a sírovodíka, ktorý sa v súčasnosti nazýva sulfán.

História kúpeľnej liečby v Trenčianskych Tepliciach je aj históriou nefarmakologickej liečby bolesti. Síranová, vápenato-horečnatá sírna voda tiekla aj do špeciálne upravenej jamy, v ktorej sa kúpali choré kone. Vek tejto vody bol stanovený uhlíkovou metódou na 20 000 až 23 000 rokov, čo je zárukou jej ekologickej čistoty.

 

Kúpele Trenčianske Teplice majú k dispozícii 5 prírodných liečivých zdrojov, ktoré sa využívajú na vnútornú balneoterapiu (pitné procedúry) a vonkajšiu balneoterapiu v termálnych bazénoch. Sírne termálne liečivé pramene majú rovnaké chemické zloženie, líšia sa len teplotou vody. Sírne termy jednotlivých prameňov majú teplotu 38,4 – 40 °C, ktorá umožňuje ich priame použitie na vonkajšiu balneoterapiu bez potreby ohrievania alebo ochladzovania. Táto skutočnosť je dôležitá pre liečebný účinok, pretože sírovodík (sulfán) je vo vode rozpustený plyn, ktorý pri ohrievaní, ochladzovaní alebo transporte rýchlo uniká do vzduchu.

Viac sa dočítate v článku na portáli www.vedanadosah.sk. Ďalšie zaujímavé tipy na výlety spojené s vedou nájdete v rubrike „Kam za vedou“.

 

Zdroj a foto: www.vedanadosah.sk, www.kupele-teplice.sk