Preskočiť na obsah

Tip na výlet – SNM-Múzeum Bojnice

  • 17. augusta 2018

Bojnický zámok patrí k najnavštevovanejším kultúrnym pamiatkam v strednej Európe. Interiér zámku ukrýva množstvo umelecko-historických exponátov, ktoré zhromaždil najmä posledný majiteľ zámku gróf Ján František Pálfi. Inšpirácie Kam za vedou počas augusta, kedy je ZCV-Aurelium zatvorené, Vám prináša portál Veda na dosah.

Slovenské národné múzeum-Múzeum Bojnice so sídlom v národnej kultúrnej pamiatke Zámok Bojnice je špecializované umelecko-historické múzeum zamerané na dokumentáciu dokladov o umelecko-historickom a stavebnom vývoji Zámku Bojnice. V rámci svojej profilácie a špecializácie cieľavedome získava, ochraňuje, odborne spracováva a sprístupňuje aj diela starého umenia, umeleckého remesla a artefakty z vývoja neoslohov na území Slovenska. Bohatý zbierkový fond Múzea Bojnice sa prezentuje v rozsiahlych expozičných celkoch v priestoroch zámku, ale aj prostredníctvom zaujímavých výstav a podujatí, a množstvom produktov kultúrneho turizmu, ktoré ho zaraďujú medzi najnavštevovanejšie múzeá na Slovensku.

Bojnický zámok patrí k najstarším a najvýznamnejším pamiatkam na Slovensku. Stojí na travertínovej kope nad mestom. Prvá písomná zmienka o existencii hradu je z roku 1113 v listine zoborského opátstva

Múzeum Bojnice môžete navštíviť v rámci dennej alebo nočnej prehliadky. Prehliadková trasa zahŕňa priestory grófskeho bytu, stredného hradu, hrobky rodiny Pálfiovcov a jaskyňu.

Prírodná travertínová jaskyňa s priemerom 22 m a výškou 6 m je situovaná 26 metrov pod úrovňou 4. nádvoria. V jaskyni sa nachádzajú dve jazierka, ktoré sú pravdepodobne spojené s inými v ďalších podzemných priestoroch, na ktoré je táto travertínová kopa bohatá.

K Bojnickému zámku patrí aj priľahlý zámocký park, v ktorom rastie veľa vzácnych exemplárov stromov, medzi nimi aj približne sedemstoročná lipa.

Aktuálne otváracie hodiny nájdete tu.

Viac o histórií Bojnickeho zámku a múzea sa dozviete v článku na stránke Veda na dosah.

Zdroj: http://www.bojnicecastle.sk/, http://www.snm.sk/?muzeum-bojnice-uvodna-stranka

Fotografie: Andrej Kralovič