Preskočiť na obsah

Tip na výlet- prírodné minerálne pramene v Bardejove

  • 17. júla 2019

V súčasných horúcich letných dňoch je dodržiavanie pitného režimu úplnou nutnosťou. Najvhodnejšou je v tomto prípade určite obyčajná čerstvá alebo minerálna voda. Vedeli ste, že na Slovensku sme v tomto smere naozaj bohatou krajinou? V samotnom Bardejove sa nachádza desať prírodných minerálnych prameňov, ktoré sú vzácne liečivými účinkami. Ponúkame vám tip na výlet – Bardejovské minerálne pramene.

V súčasných horúcich letných dňoch je dodržiavanie pitného režimu úplnou nutnosťou. Najvhodnejšou je v tomto prípade určite obyčajná čerstvá alebo minerálna voda. Vedeli ste, že na Slovensku sme v tomto smere naozaj bohatou krajinou? V samotnom Bardejove sa nachádza desať prírodných minerálnych prameňov, ktoré sú vzácne liečivými účinkami. Ponúkame vám tip na výlet – Bardejovské minerálne pramene.

Bardejovské minerálne pramene sú zavedené do krytej temperovanej kolonády, kde sa využívajú na vnútornú balneoterapiu formou pitných kúr a yvierajú na pomerne malej ploche vo vnútornom kúpeľnom území Bardejovských Kúpeľov. Len málo kúpeľných miest sa môže pochváliť spojením jedinečných klimatických podmienok, vhodnou polohou, nádhernou prírodnou scenériou a prírodnými liečivými zdrojmi s výnimočným zložením. Bardejovská minerálna voda je slabo až stredne mineralizovaná, hydrogén uhličitanovo-chloridová, sodná, železitá uhličitá, studená, hypotonická, so zvýšeným obsahom kyseliny boritej. Množstvo prvkov vo vode je v každom prameni odlišné a preto obvyklé liečebné dávky určuje lekár v závislosti od indikácie a zdravotného stavu klienta. Vody sa používajú najmä na pitné kúry, minerálne kúpele a inhalácie. Účinok pitných kúr je najvýraznejší pri ochorení zažívacieho ústrojenstva a to u stavov hyperacidných a hypoacidných, u ochorení žalúdka, žlčníka a žlčových ciest, pečene, slinivky brušnej a ochorení čriev. Jedinečnosť zloženia minerálnych vôd umožňuje ich priaznivé uplatnenie aj pri iných ochoreniach, kde sa využívajú jednotlivé minerály a stopové prvky a to najmä u onkologických chorôb.  

Druhy prameňov

Prameň Herkules – svojím obsahom minerálnych látok a kysličníka uhličitého sa radí k najsilnejším na Slovensku. Výborne sa osvedčil pri chorobách žalúdka a dvanástnika a pri chorobách dýchacích ciest, nakoľko obsahom jódu pôsobí mimoriadne priaznivo na odstraňovanie hlienov. Je tiež veľmi účinný pri cukrovke.

Prameň Hlavný – je kyslej povahy, používa sa pri chorobách žalúdka a dvanástnika, pri stavoch po operáciách žalúdka, chorobách pečene, pri nedostatku žalúdočnej šťavy a poruchách v tvorbe krvi.

Prameň Lekársky – je vysoko mineralizovaný, alkalickej povahy. Používa sa pri chorobách žalúdka a dvanástnika s prebytkom žalúdočnej šťavy, na inhalovanie pri chronickom zápale priedušiek, zápaloch sliznice horných dýchacích ciest, ako aj pri rozšírených prieduškách a liečení astmy.

Prameň Alžbeta – má malý obsah sodíka, veľmi sa osvedčil pri liečbe pečeňových chorôb.

Prameň Klára – voda je železnatá uhličitá so stopami sírovodíka sa používa na inhalácie pri chorobách dýchacích ciest a pri reumatických chorobách zhybov.

Prameň Napoleon – voda je hydrouhličitanová, chloridová, sodná, železnatá, uhličitá so zvýšeným obsahom kyseliny boritej. Používa sa na liečenie choroby žlčových ciest, choroby colitídy a chronické poruchy pečene.

Prameň Anna – je vhodný pri liečbe žalúdočnej dyspepsie, chronických chorôb slinivky brušnej a chorôb horných dýchacích ciest. Voda tohto prameňa je hydrouhličitanová, chloridová, sodná so zvýšeným obsahom kyseliny metabolitej.

Prameň Kolonádny – je vhodný pri liečbe anémie, deficite žalúdočnej kyseliny a zápaloch žalúdka.

Indikácie 

V Bardejovských Kúpeľoch je možné liečiť indikácie, ktoré sú určené zákonom: onkologické choroby, choroby obehového ústrojenstva, choroby tráviaceho ústrojenstva, choroby z poruchy látkovej výmeny a žliaz s vnútornou sekréciou, netuberkulózne choroby dýchacích ciest, nervové ochorenia, choroby pohybového ústrojenstva, choroby obličiek a močových ciest, ženské choroby a choroby z povolania. 

Celý komplex podávaných liečebných procedúr zabezpečuje Kúpeľný dom, kde je zriadená Balneoterapia s kúpeľnou poliklinikou. Minerálne vody v rámci pitnej kúry sú podávané na Kolonáde v časových intervaloch ráno, napoludnie a večer. 

Zásluhou kvalitných a liečebne účinných prírodných zdrojov, krásnemu prírodnému prostrediu a vysokej úrovni komplexnej liečby sú Bardejovské Kúpele vyhľadávané nielen domácimi, ale i zahraničnými pacientmi a turistami.

Bardejovské kúpele majú taktiež bohatú históriu, ak sa chcete dozvedieť viac, prečítajte si článok na portáli VEDANADOSAH.sk. Ďalšie tipy na výlety  nájdete v rubrike „Kam za vedou“.

Zdroj:

http://www.kupele-bj.sk/historia

http://kupele-sk.com/2015/09/bardejovske-kupele-a-mineralne-vody/

http://www.bardejov.sk/bardejov/bardejovske-kupele

Zdroj foto:

http://www.kupele-bj.sk/fotogaleria_kupelny_areal

http://www.bardejov.sk/bardejov/foto-galeria/bardejovske-kupele