Preskočiť na obsah

Tip na výlet – Park miniatúr v Podolí si pripomína tento rok už 15. výročie

  • 25. júna 2018

Jednou z atrakcií, ktorú ponúka portál Veda na dosah v rubrike „Kam za vedou“, je aj Park miniatúr v Podolí neďaleko Piešťan. Naše najznámejšie historické budovy tu nájdete ako ich verné zmenšeniny. V tomto roku Park miniatúr slávi už svoje 15. výročie vzniku a pripravuje pre svojich návštevníkov rôzne novinky.

Baví vás veda a technika? Hoci bude ZCV Aurelium počas augusta zatvorené, ponúkame vám tip na využite voľného času, pri ktorom sa zabavíte a zároveň spoznáte niečo nové. K jedným z takých miest patrí aj Park miniatúr, ktorý je unikátnym projektom cestovného ruchu na Slovensku. V expozícii nachádzajúcej sa v parku je v súčasnosti umiestnených vyše 68 modelov hradov, zámkov, kostolíkov, chát a rozhľadní a rodných domov. Medzi najnovšie expozície v Parku miniatúr patria rodinné domy významných slovenských osobností. Slovensko bolo odjakživa bohaté na hrady, zámky, kostoly, kultúrne a historické pamiatky. Mnohé z nich zanikli, či sú už v žalostnom stave, pripomína nám ich len pár kameňov v lese. Cieľom tvorcov parku je zachrániť ročne min. 4 – 5 objektov kultúrneho dedičstva, vyhotovených v podobe z čias ich najväčšej slávy. Všetky modely sú postavené ako vedecké rekonštrukcie, zhotoveniu každého predchádzalo spracovanie výkresovej dokumentácie, rozpracovanie jednotlivých komponentov a následné osadenie v teréne. Modely sú zhotovené v mierke 1:50, niektoré, hlavne kostoly, chaty a rozhľadne sú v mierke 1:25, resp. 1:30. Areál má unikátnu polohu, priamo v srdci regiónu ďalších atrakcií okolia kúpeľného mesta Piešťany – troch hradov – Čachtice, Beckov a Tematín.

Z histórie parku

Zakladateľ parku, pán Juraj Hlatký, podľa vzoru podobných parkov v zahraničí, chcel realizovať takýto areál aj na Slovensku. Prvý model,  bol slávnostne pokrstený 25. októbra 2003 – rekonštrukciou hradu Branč. Každý rok postupne pribúdali ďalšie modely a 15. júla 2005 sa prvýkrát otvorili brány pre verejnosť.

Neskôr, keď sa expozícia postupne rozrastala začali sa v areáli uskutočňovať aj podujatia. V Parku miniatúr organizujú aj tento rok niekoľko podujatí pre verejnosť – v auguste Noc hradov a zrúcanín – nočnú prehliadka parku, ale aj letnú súťaž „Legendy a feudálne osobnosti“.

Ako vznikajú modely

Stavba modelu trvá podľa náročnosti od 3 mesiacov do 2 rokov. Kvôli predstave uvádzame, že model hradu Branč váži cca. 13 ton, model Holíčskeho zámku až okolo 43 ton. Konečná podoba každého modelu je výsledkom spoločného úsilia tímu.

 

V apríli, máji, júni, septembri a októbri bude otvorené denne okrem pondelka – od 9.00 hod. do 17.00 hod.

Júl a august: otvorené denne okrem pondelka – od 9.00 do 19.00 hod.

Zdroj: www.facebook.com/Park.miniatur.Podolie

 

Celý článok nájdete na webe www.vedanadosah.sk. Ďalšie články nájdete v rubrike „Kam za vedou“.

Zdroj a foto: www.vedanadosah.sk; Park miniatúr v Podolí