Preskočiť na obsah

Slávnostne otvorenie TVT 2017 v Zážitkovom centre vedy Aurelium

  • 6. novembra 2017

V pondelok, 6. novembra 2017, bol slávnostne otvorený už štrnásty ročník Týždňa vedy a techniky na Slovensku v priestoroch Zážitkového centra vedy Aurelium. Slávnostné otvorenie Týždňa vedy a techniky na Slovensku je už tradične jeho úvodným podujatím. TVT 2017 s mottom „Spoznávaj, pochop, rozvíjaj“, uzavrie Vedeckú jeseň. Podujatia v rámci TVT 2017 potrvajú až do nedele 12. novembra. 

Na slávnostnom otvorení TVT 2017 sa zúčastnili popredné osobnosti z vedecko-technických inštitúcií, aby tak upriamili pozornosť verejnosti na myšlienku Týždňa vedy a techniky – priblížiť vedu ľudom. Pozvanie prijali zástupcovia ministerstiev,  hosťom sa prihovorila aj nová ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR Martina Lubyová. Centrum vedecko-technických informácií SR zastupoval generálny riaditeľ prof. Ján Turňa, pozvanie prijal aj zástupca Slovenskej akadémie prof. Juraj Koppel, podpredseda SAV pre ekonomiku a legislatívu, ďalej medzi hosťami boli zástupcovia univerzít prof. Karol Mičieta, rektor Univerzity Komenského v Bratislave, prof. Robert Redhammer, rektor Slovenskej technickej univerzity v Bratislave,  prezident ZSVTS prof. Dušan Petráš, predstavitelia vedeckovýskumných inštitúcií, prof. Peter Fodrek, viceprezident Zväzu priemyselných výskumných a vývojových organizácií, zástupcovia podnikateľských organizácií, ako aj zástupca  spoločnosti Huawei Bill Shi Yi, generálny riaditeľ spoločnosti (generálny partner) a zástupca Slovenských elektrární Miroslav Šarišský (hlavný partner).

„Aj tento rok ponúkne priaznivcom vedy veľa nezabudnuteľných zážitkov. Tešiť sa môžete na niekoľko stoviek zaujímavých prednášok, súťaží, festivalov, workshopov a iných podujatí, vďaka ktorým budete mať možnosť spoznať prácu našich vedcov a oboznámiť sa s aktuálnymi poznatkami z oblasti vedy a techniky“, uviedol Ján Turňa, generálny riaditeľ CVTI SR.

Po otvorení nasledovalo slávnostné vyhlásenie výsledkov fotografickej a výtvarnej súťaže, počas ktorého si mladí a talentovaní výtvarníci a fotografi prevzali diplomy a vecné ceny. Od dnešného dňa si môžete v ZCV Aurelium pozrieť aj výstavu DIZAJN – SYMBIÓZA VEDY A TECHNIKY. Autor doc. Ferdinand Chrenka akad. soch., vedúci Ateliéru Industrial dizajn VŠVU Bratislava uviedol k výstave „Dizajn pretavuje poznatky vedy a techniky do sveta predmetov. Dizajn ako symbióza vedy a techniky je nádej pre riešenie kvality života“. Výstava, ktorá ma ambíciu dizajn popularizovať a ukázať ho v inom „svetle“ je sprístupnená do 1. decembra 2017 v čase otváracích hodín ZCV Aurelium.

 

Celý článok zo slávnostného otvorenia Týždňa vedy a techniky 2017 si môžete prečítať na portáli VEDANADOSAH. Kompletný zoznam podujatí, ktoré sa konajú v rámci TVT 2017, je dostupný na www.tyzdenvedy.sk.