Preskočiť na obsah

Pohyb, vzdelávanie a inkluzivita v hre Vortoj

  • 29. októbra 2021

Ľudia s poruchou autistického spektra (PAS) nemajú toľko príležitostí a možností, ako sa vzdelávať, navyše zábavnou formou. Túto urgentnosť si uvedomili ľudia z  o.z. Edukácia@Internet a vďaka podpore z Fondu SK-NIC sa mohol zrealizovať projekt VORTOJ. Existujúca počítačová hra umožňuje učiť sa cudzie jazyky interaktívnym spôsobom prostredníctvom skákacej podložky.

Hra prepája pohyb (skákanie) s učením sa jazyka a jej tvorcovia dúfajú, že o nejaký čas ju budú môcť využívať žiaci na základných a stredných školách – či už v rámci hodiny ako spestrenie vyučovania alebo aj ako neformálnu aktivitu počas prestávok.

Pôvodná beta-verzia hry Vortoj, vyvinutá v združení E@I, fungovala ako skvelá pomôcka pre limitované skupiny ľudí učiacich sa cudzí jazyk. Hráči už museli vopred ovládať väčšinu slov v cudzom jazyku a vďaka tejto hre sa mohli skvele zabaviť, no primárne iba precvičiť ich správnosť. Obsahovala iba jeden herný mód, dve obtiažnosti a mala príliš výrazné vizuálne efekty. Cieľom projektu „Vortoj – pomoc autistom vzdelávacou hrou“ bolo spraviť hru Vortoj inkluzívnejšou a umožniť ľuďom s PAS zvýšiť si kvalitu života a zlepšiť znalosti v cudzích jazykoch. Pri ľuďoch s autizmom sa vyučovaniu cudzích jazykov totiž venuje minimum času, keďže častokrát majú problém ovládať aj svoj materinský. Rozhodne však túto výzvu združenie E@I nepovažovalo za nemožnú a na základe dát sa pustilo do adaptácie tejto hry pre túto cieľovú skupinu.

Prezentácia hry VORTOJ v Aureliu

Zdroje

https://vortoj.sk/

www.ikso.net