Preskočiť na obsah

Tip na výlet – Malý svět techniky U6

  • 25. augusta 2016

V prípade, že plánujete výlet do Českej republiky, odporúčame vám navštíviť Malý svět techniky U6. Dolná oblasť Vítkovic je národnou kultúrnou pamiatkou, ktorá sa nachádza blízko centra Ostravy. Krásne industriálne priestory bývalých železiarní a oceliarní tu premenili na kultúrne centrum, kde sa konajú koncerty, festivaly či rôzne výstavy. Pre nadšencov vedy a techniky sa tu nachádza stála expozícia – Malý svět techniky U6.
U6x_001Výstava interaktívnym spôsobom odhaľuje históriu a tajomstvá rôznych technických vynálezov, ktoré významným spôsobom zasiahli do technického pokroku nielen v Čechách, ale aj vo svete. Znamenali začiatok priemyselnej revolúcie a viedli k rozvoju viacerých priemyselných oblastí. Dominantou priestorov výstavy sú dve plynové dúchadlá z rokov 1938 a 1948. Tie slúžili na vháňanie vzduchu do vysokej pece, a tak urýchľovali výrobu železa a ocele, dlhých 160 rokov. Okrem dúchadiel výstavu tvorí viac než stovka interaktívnych exponátov. Práve na praktických príkladoch si návštevníci môžu vyskúšať rôzne vedecké a technické princípy.

Expozícia sa rozprestiera na ploche 2 901 m2. Po vstupe sú návštevníci uvedení do deja krátkou projekciou, ktorá na úvod predstaví celú expozíciu. Sprievodcom v nej je legendárny spisovateľ Jules Verne, ktorého slávne vedecko-fantastické knižky poslúžili ako inšpirácia a zároveň brány do ôsmych vedecko-technických okruhov, ktorým sa výstava venuje.

IMG_8664Jedna časť výstavy nesie názov Cesta do stredu Zeme. Pripomína obdobie, kedy bola odštartovaná priemyselná revolúcia. Vynájdenie parného stroja umožnilo obrovský rozmach viacerých priemyselných odvetví. V oblasti Čiech to bol najmä textilný priemysel, ktorému je venovaná podstatná časť tejto expozície. Ďalej pokračuje predstavením obrábacích strojov či praktickými príkladmi fungovania kladky a páky. O ďalších častiach expozície sa dočítate v článku na http://vedanadosah.cvtisr.sk/maly-svet-techniky-u6-interaktivna-expozicia-nielen-pre-malych.

Na Slovensku vám ponúkame možnosť navštíviť naše zážitkové centrum vedy Aurelium. Otváracie hodiny nájdete tu: http://aurelium.sk/otvaracie-hodiny/. V prípade skupín nad 10 osôb si svoju návštevu, prosím, dohodnite na aurelium@cvtisr.sk.