Preskočiť na obsah

Tip na výlet – Kreatívna fabrika v Košiciach

  • 10. mája 2017

Chystáte sa na výlet? V Centre Steel park na východe Slovenska môžete navštíviť Kreatívnu fabriku, ktorá chce prilákať už deti od siedmich rokov a ponúka viac než 50 väčšinou interaktívnych exponátov, demonštrujúcich predovšetkým príbeh ocele.

Projekt Vedecko-technického centra (VTC) v Košiciach v Slovenskom technickom múzeu sa stal reálnym v roku 2013, kedy začal slúžiť svojmu poslaniu. Hlavným cieľom projektu VTC bolo vytvorenie uceleného informačného a vzdelávacieho priestoru na prezentáciu vedy a techniky, založenej na interaktivite a experimentovaní, s využitím moderných prezentačných foriem a metód. Základnými požiadavkami na VTC pre prácu s mládežou sú interaktívnosť, edukatívnosť, zábavnosť a atraktivita.

Hutnícky gigant a akademické pracoviská

Použitie anglického slova steel (oceľ) v názve odzrkadľuje skutočnosť, že garantom interaktívnej expozície je hutnícky gigant U.S. Steel Košice. Pod jeho patronátom sa na realizácii projektu unikátneho centra Steel park s príhodným a vtipným dodatkom kreatívna fabrika podieľala Technická univerzita a Univerzita P. J. Šafárika a dva ústavy SAV (Ústav experimentálnej fyziky a Neurobiologický ústav). Steel park nájdete v jednej z budov bývalého kasárenského areálu, ktorú v rámci projektu Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013, prestavali na multifunkčný areál Kasárne/Kulturpark.

SteelPark_2

Pre deti od siedmich rokov

Centrum Steel park pozýva deti od siedmich rokov, aby sa oboznámili s viac než 50 exponátmi, demonštrujúcimi predovšetkým príbeh ocele. Návštevníci môžu ťažiť suroviny v interaktívnom pieskovisku, pracovať s geologickým vrtákom, separovať kovový odpad pomocou elektromagnetického žeriavu, stúpať šikmou lávkou v magnetických topánkach či vytiahnuť sa vlastnou silou na vysokozdvižnej plošine. Simulácia konvertora približuje premenu surového železa na oceľ. Niektoré náročnejšie fyzikálne experimenty predvádzajú dobre pripravení lektori.

SteelPark_3

V Bratislave vám ponúkame možnosť navštíviť  zážitkové centrum vedy Aurelium. Otváracie hodiny nájdete tu: http://aurelium.sk/otvaracie-hodiny/. V prípade skupín nad 10 osôb si svoju návštevu, prosím, dohodnite na aurelium@cvtisr.sk.

Celý článok o Kreatívnej fabrike nájdete na http://vedanadosah.cvtisr.sk/kreativna-fabrika-v-kosiciach.

Foto: http://www.steelpark.sk/