Preskočiť na obsah

Kam s deťmi v Bratislave

  • 8. decembra 2020

Aj keď v súčasnosti situácia nepraje dovolenkám a cestovateľským zážitkom je stále dostatok možností, ako sa dá príjemne a zmysluplne tráviť voľný čas. Dá sa to aj bez toho, aby ste plánovali cestovateľské itineráre. CK SORGER pripravila prehľad zaujímavostí a miest, ktoré stojí za to navštíviť.

CK Sorger pripravila výber lokalít a atrakcií, ktoré zmysluplne naplnia váš voľný čas. Na výber máte tipy na turistické prechádzky, detské atrakcie, prírodné zaujímavosti alebo spoznávanie histórie.

Bratislavský hrad – týči sa priamo nad Dunajom a pri výletoch po Bratislave ho určite neprehliadnete. Dostanete sa k nemu z Palisád po historickom chodník spod mosta SNP a Beblavého ulici. Bratislavský hrad symbolizuje vytrvalosť a silu. Je prispôsobený aj detským návštevám – pripravených je množstvo aktivít. Okrem hradu si deti môžu užiť aj ihrisko s hojdačkami. 

Hrad Devín – jeden z najstarších hradov na Slovensku. Nachádza sa na sútoku Dunaja a Moravy, na miesto, ktoré bolo osídlené už od praveku. V suteréne stredného hradu je výstavná miestnosť, v hornom hrade sú čiastočne upravené jaskyne. Nechýba ani spomienka na historický výlet slovenskej mládeže, ktorý organizoval Ľudovít Štúr. Okrem hradu si užijete nádherný panoramatický výhľad i prechádzku prírodou. Prečítajte si viac informácií o hrade Devín a pred návštevou si skontrolujte otváracie hodiny

Bibiana – vychováva generácie kultúrnych Bratislavčanov a je často prvým kontaktom pre deti s umením. Tento medzinárodný dom umenia pre deti vznikol v roku 1987, ako partner svetoznámeho podujatia s Bienále ilustrácií Bratislava (BIB). V súčasnosti jej aktivity presahujú žánre literatúry a kresby, nájdete tu zaujímavé workshopy a interaktívne výstavy, divadelné predstavenia, kreatívne dielne, workshopy, čitárne a iné originálne projekty, kde s deťmi strávite pol dňa ako v rozprávke.

Prírodovedné múzeum SNM – patrí medzi významné prírodovedné múzeá v Európe. Venuje sa výskumu a dokumentácii živej a neživej prírody, najmä na území Slovenska. Medzi expozície patria Zázrak prírody – Príbeh života na Zemi/ Biodiverzita Slovenska/ Biodiverzita Zeme/ Klenoty Zeme. Nenechajte si ujsť exponát obrovskej jeseterovitej ryby “Vyza” vylovenej v Dunaja pred viac ako polstoročím v dĺžke neuveriteľných 6 metrov, ktorú už dnes v Dunaji nenájdete. Celý druh týchto rýb je na pokraji vyhynutia.

Železničné múzeum – ako stvorené pre každého malého milovníka vlakov. Nachádza sa v Rači, v starom rušňovom depe,  s celým radom dobových stavieb, ktoré je od roku 2008 chránenou pamiatkovou zónou. Hlavným lákadlom je každoročný zraz historických železničných vozidiel. 

Múzeum dopravy – kto má rád železnice aj autá, nemôže si nechať ujsť stálu expozíciu dopravného múzea. Múzeum mapuje historický vývoj cestnej a železničnej dopravy na území Slovenska. Nachádza sa v priestoroch koľajiska a priľahlých skladov Prvej bratislavskej stanice parostrojnej železnice z polovice 19. storočia.

Múzeum zbraní – nachádza sa v Michalskej veži. Vystavené sú tu strelné zbrane, vojenské uniformy, meče, brnenia i delá. Zdokumentované sú i remeslá, ktoré slúžili potrebám obrany mesta. Z najvyššieho poschodia sa môžete dostať do veže, z ktorej je krásny výhľad na historickú časť Bratislavy.

Slavín – jediný vojenský cintorín v Bratislave a zároveň aj najväčší vojnový pamätník v strednej Európe. Týči sa nad mestom, takže okrem histórie si tu môžete užiť aj nádherný výhľad na mesto. Schodiskom sa dostanete k cintorínu, hlavnou časťou pamätníka je ale obradná sieň. Monumentálny žulový pylón stojí nad obradnou sieňou a je vysoký skoro 40 metrov. Na jeho vrchole je 11 metrová socha víťazstva. Slavín je voľne dostupný v lete i v zime. Odporúčame návštevu s deťmi osviežiť jazdou trolejbusom či autobusom, ktoré sem premávajú z Hodžovho námestia. Neďaleko Slavína sa nachádza Horský park, ktorý tiež stojí za návštevu.

ZOO Bratislava + Dinopark – v Mlynskej doline na vás čaká kopa zvierat. Medzi najvzácnejšie patria zubor európsky, nosorožec, leopark, tamarín, kulana alebo maku myšovitý. Nechýba pavilón šeliem, primátov i veľké terárium a exotárium. Od apríla do októbra sú k dispozícii i bufety alebo komentované kŕmenie zvierat. Pred ZOO je menšie bezplatné parkovisko. Ak by v čase vášho príchodu bolo plné, môžete využiť parkovisko pri cintoríne Slávičie údolie alebo pri nákupnom centre Cubicon. Zoo je od nich vzdialená cca 10 minút pešo.

Gazdovstvo Janka Hraška – prístupné celoročne. S deťmi sa môžete pozrieť na ovečky a teliatka, natrhať si bylinky alebo ochutnať nápoje z bylinkovej záhrady. Môžete si urobiť piknik, navštíviť mandľový sad alebo levanduľové pole. Deti určite zláka aj konopný labyrint (otvorený cca do polky septembra). Na jeseň sa zase organizujú tématické dielničky – zaváranie, varenie alebo pečenie z produktov gazdovstva. Pre pandemické opatrenia je potrebné návštevu vopred konzultovať na telefónnom čísle PD Vajnory +421 (0) 908 929 100.

Abeland – nachádza sa v Lozorne. Okrem tradičných remesiel tu nájdete aj čajovňu, permakultúrne záhrady a zvieratká. Deti si môžu vyskúšať prácu so železom alebo streľbu z historického luku. Počas sobôt sa v tu organizujú tematické programy, ktorých cieľom je podpora a zachovanie remesiel a kultúry. Ako rodinka si tiež môžete zvoliť niektorú z dobrodružných ciest – Lovec alebo Gazda. Dostanete výbavu, mapu a listinu, ktorá vás bude viesť. Po dobrodružstve si deti môžu vychutnať i lezeckú dráhu. 

Biofarma Príroda – nachádza sa v Stupave. V areáli sa nachádzajú hospodárske zvieratká (ovečky, koníky, kozičky,..), pekáreň, mliečnica, reštaurácia i detské ihriská. Deti sa môžu povoziť na poníkoch, hrať sa v pieskovisku, uvidieť ako dojí ovečka alebo, ako sa vyrába ovčí syr. Pripravené sú aj grilovacie rošty a ohniská (treba si ich rezervovať osobne alebo telefonicky), na ktorých si môžete pripraviť všelijaké špecialitky sami. A tie najlepšie biopotraviny si môžete nakúpiť aj domov.

Malkia Park – neďaleko Bratislavy sa nachádza iná zoo, najmä s mačkovitými šelmami. Filozofiou parku je záchrana zvierat, ktoré sa narodili v zajatí a ich opätovný návrat do prírody by nebol možný. Okrem mačkovitých šeliem nájdete v Malkia parku aj gibony, malpy a lemury, papagáje, surikaty či korytnačky, kopytníky (zebry, ťavu, somáriky, ovce, kozy, lamy) a vodnú hydinu (husičky, kačky, labute,…). V udržiavanom areáli nájdete aj bufet, toalety a parkovisko pre návštevníkov.

Vodárenská záhrada – je miesto oddychu a zaujímavý tip na zástavku nielen na cyklovýlete po karloveskej magistrále. Ideálne miesto počas  letných horúčav, kde schladíte vaše ratolesti vo fontánach. Unikátna je fontána, do ktorej môžete aj s deťmi vstúpiť na boso a osviežiť sa, prejsť po rôznych povrchoch, ktoré stimulujú reflexné body. Deti sa môžu ďalej vyšantiť na obrovskom priestranstve s detskými preliezkami a oddýchnuť si v tieni stromov. Súčasťou areálu sú aj udržiavané toalety a stanovište na bicykle. Pred návštevou odporúčame zbaliť pre deti občerstvenie, ktoré si môžete vychutnať na početných stoloch. Ak stihnete, môžete si prezrieť aj stálu expozíciu Vodárenského múzea. Vstup je voľný.

 

Medická záhrada – je verejný park s rozlohou 46 ha v Bratislave v mestskej časti Staré mesto so zelenými plochami, stromami, fontánou a obľúbeným detským ihriskom. Čo nie je v parkoch časté, toalety sú tu prístupné. V lete sa tu konajú rôzne aktivity –  divadelné predstavenia a tvorivé dielne pre deti, koncerty a Letná čitáreň. Občerstvenia chtiví ocenia v areáli kaviareň so širokou ponukou občerstvenia aj pre tých najmenších. V tesnej blízkosti záhrady sa nachádza Trh Poľná so sezónnou ponukou ovocia, zeleniny, kvetov a  stánky s občerstvením.

Ihrisko na streche Centralu – pýši sa prívlastkom najbezpečnejšie. Stalo sa súčasťou strešného parku, ktorý je známy ako CENTRAL PARK. Pozostáva z herných prvkov a atrakcií. Dopadový povrch je navrhnutý tak, aby minimalizoval riziko zranenia (ak dieťa spadne). Zaujímavosťou sú farebné a hravé 3D modely zvieratiek, ktoré nenájdete nikde inde na Slovensku. K ihrisku je bezabariérový prístup. 

Exteriérové ihrisko Eurovea – témou tohto ihriska je voda. Nájdete tu prvky ako loď, imitáciu vodnej hladiny, chobotnicu, žraloka alebo veľrybu. Ihrisko je súčasťou promenády pri Eurovei, je bezplatne otvorené celoročne. Pre čo najvyšší komfort sú v hlavnej budove Eurovea k dispozícii toalety, prebaľovacie miestnosti i uzamykateľné skrinky.

Ihrisko Aupark – pri obchodnom centre Aupark (zo strany pri Sade Janka Kráľa) sa rozprestiera veľké detské ihrisko plné atrakcií ako lanové prekážky, hojdačky, kolotoč alebo drevený vláčik. Ihrisko je vhodné pre deti od 3 rokov. Toalety i občerstvenie sú vnútri obchodného centra. Návštevu ihriska môžete spojiť i s prechádzkou v Sade Janka Kráľa. Rodičia najmenších detí určite ocenia, že Aupark im požičia štýlový detský kočík. Oceňujeme tento originálny nápad na zvýšenie komfortu nakupovania pre rodičov malých detí.

Lanové centrum na Kolibe – obrovské lanové centrum v lesnom prostredí pri Kolibe, ktoré láka návštevníkov na svojej ploche 423 metrov štvorcových na 42 prekážok a 4 lanovky. Na svoje si prídu deti aj dospelí, samozrejme ak si na toto dobrodružstvo trúfnu.

Bobová dráha na Kolibe – v prevádzke je od roku 1996, je prvou letnou bobovou dráhou na Slovensku. Nájdete ju priamo v najstarších lesoch Malých Karpát, pod televíznou vežou Kamzík. Pre hladošov je k dispozícii i bufet. Samostatnú jazdu si môžu užiť deti od 8 rokov, mladšie deti idú s doprovodom. Jazdu si užijete tak rýchlo, ako chcete (vozík ovládate a brzdíte sami), naspäť hore vás vyvezie lanovka. 

Park oddychu Inspiro v Ivanke pri Dunaji – ako už názov napovedá, jedná sa o rekreačno-športový priestor pre celú rodinu. Vaše deti sa tam zahrajú na vonkajšom aj vnútornom ihrisku, pričom k dispozícii sú rôzne vozidlá, hojdačky, pieskoviská, trampolíny aj guličkové bazény pre najmenších. V ponuke sú pre malých aj veľkých pravidelné pohybové a jazykové kurzy, letné tábory a workshopy a handmade trhy. Varia tam navyše skvelú kávu a hladní odtiaľ tiež neodídete.

KidsHouse – rodinné, športovo-zábavné centrum sa rozprestiera na ploche viac ako 1800m2. Rozdelené je na dve hlavné časti: zimné hry a letné hry. Zimné hry ponúkajú napríklad sánkovanie na umelej tráve alebo spúšťanie sa z vrcholu zamrznutého ľadovca. Letné hry zase dráhu s elektrickými autíčkami, preliezky alebo legokútik. Súčasťou centra je papkáreň a kaviareň, s dôrazom na použitie čerstvých a zdravých surovín. KidsHouse nájdete medzi bratislavským letiskom a nákupným centrom Avion v budove Aircraft Sporthouse. Vhodné od najmenších detí, no na svoje si prídu aj teenageri.

Retro Kids – trampolíny, automobilové preteky, bazén plný guličiek, drevený hrad, kútik s bábikami, kútik s legom, indiánske stany alebo detské kino. Toto všetko sa rozprestiera na ploche viac ako 500 m2. Okrem zábavy od výmyslu sveta, centrum ponúka aj aktivity zamerané na všestranný rozvoj dieťaťa – tvorivé dielne, detské divadielka, hudobná výchova alebo hravá angličtina. Otvorené je každý deň. RetroKids je súčasťou relaxačno-športového komplexu Retro Sport&Relax, kde si môžete nielen zacvičiť vo fitnesscentre, zahrať tenis, squash či badminton, ale aj z relaxovať v bazénoch a saunách.

Horský park – nachádza sa v mestskej časti Staré Mesto. Nachádza sa praktický v strede mesta a disponuje pôvodnou faunou a flórou. Nedávno vybudovalo mesto Korzo Horský park, ktoré prepája Hlbokú ulicu s promenádou v Horskom parku. Súčasťou parku je i horáreň Horský park, ktorá je obľúbeným miestom pre odpočinok. Nechýba záhrada s detským ihriskom a kaviarnička. Horáreň je otvorená denne od 10.00 – 22.00 hod.

Železná studnička – je známa turistická destinácia už generáciám Bratislavčanov a návštevníkom. Je súčasťou Bratislavského lesného parku, ktorá sa preslávila liečivými Ferdinandovými kúpeľmi.  Tie sú už žiaľ minulosťou, avšak plánovaná rekonštrukcia do roku 2021 by mohla tomuto miestu vdýchnuť udržiavaný vzhľad – predĺženie promenády dreveného móla pri jazerách od bývalých Ferdinandových kúpeľov. Počas sezóny sa môžete počlnkovať na rybníku a uloviť si svoju vlastnú rybku či požičať bicykle. Nájdete tu detské ihrisko plné atrakcií, ohniská, na ktorých si môžete opekať a určite by ste nemali vynechať jazdu unikátnou sedačkovou lanovkou na Kamzík a späť.

Sedačková lanovka Železná studnička – Kamzík (Koliba) – je zaujímavým spestrením výletu a skvelým spojovacím bodom dvoch obľúbených destinácii pre Bratislavčanov – spája Kolibu so Železnou studničkou. Trasa je nenáročná a rýchla. 

Botanická záhrada – záplava krásnych farebných kvetov, spoznávanie rôznych druhov stromov a rastlín. To všetko zažijete v Botanickej záhrade, ktorá je vedecko-pedagogickým pracoviskom Univerzity Komenského. Expozície sú členená na skleníkové skupiny rastlín a vonkajšie skupiny rastlín. 

Trojmedzie v Rusovciach – na konci Bratislavy sa nachádza bod, v ktorom sa stretávajú hranice troch štátov. Na svete je takýchto bodov iba 157. Zemepis sa vďaka takýmto jedinečnostiam vysvetľuje oveľa jednoduchšie. Milým bonusom je, že počas cesty môžete stretnúť veľké množstvo srniek. Najkratšia trasa je z maďarskej Rajky a potrvá vám cca 45 minút. K tomuto bodu sa viete dostať aj na bicykloch po cyklistickej trase z Čuňova (5km) aj Rusoviec (7,5km). Pred výletom si môžete naštudovať viac o jednotlivých cyklistických trasách

 

Mlyn Klepáč – celý areál poskytuje zázemie pre rôzne zrazy, podujatia či aktivity pre deti a mládež. K dispozícii je detské ihrisko, ubytovanie i reštaurácia. Miesto sa nachádza kúsok za Železnou studničkou. Dominantou je starý mlyn, pod kolesom ktorého veselo žblnká malý potôčik. Pravidelne sa tu konajú tvorivé dielne, narodeninové oslavy, tábory alebo rôzne krúžky. Viac informácií 0905 209 100.

Zdroj: www.sorger.sk