Preskočiť na obsah

Júnové číslo časopisu Quark

  • 5. júna 2018

V Zážitkovom centre vedy Aurelium vám okrem zaujímavých vedecko-popularizačných publikácií, či drobných darčekových predmetov ponúkame na predaj aj časopis Quark. Hlavnou témou júnového čísla Quarku je skúmanie mozgu. Vďaka technológiám sa život úžasným spôsobom začína zjednodušovať. Možno nie je ďaleko deň, keď si len na niečo pomyslíme a technika za nás napíše mail či zapne klimatizáciu.

Vyberáme z tém júnového čísla:

Ako sa hráme s DNA Podľa renomovaných futurológov má byť 21. storočie storočím biotechnológie. Nielen o perspektívach vedy sme sa rozprávali s generálnym riaditeľom Centra vedecko-technických informácií SR a molekulárnym biológom prof. RNDr. Jánom Turňom, CSc.

Kam miznú obyčajné vrabce? Vo všeobecnosti ľudia vnímajú vrabce v negatívnom svetle. Keď sa povie vrabec, mnohí si v mysli predstavia obrázky kŕdľa vrabcov hodujúcich niekde v poli na obilí alebo zobkajúcich si z válova na dvore. Na úsvite tretieho milénia sa, žiaľ, obrázky kŕdľov vrabcov poletujúcich pomedzi domčeky na dedine alebo na námestiach väčších obydlí stávajú zriedkavosťou.

Fyzika romantiky aj keď žijeme v ére technických vymožeností a moderné technológie začínajú čoraz silnejšie ovplyvňovať náš životný štýl, sú chvíle, keď aj homo technicus prepadne romantickej nálade. Neraz mu stačí vidieť krásny západ Slnka.

Viac z obsahu aktuálneho vydania nájdete na portáli VEDANADOSAH.sk. O ďalších zaujímavých témach sa dočítate v časopise Quark (číslo 6/2018), ktorý nájdete v novinových stánkoch, priamo v ZCV Aurelium alebo si ho môžete predplatiť v elektronickej alebo papierovej verzii na www.quark.sk.