Preskočiť na obsah

Čo nájdete vo marcovom Quarku

  • 5. marca 2018

Hlavnou témou marcového čísla Quarku je sneh. Sneh sa od svojho vzniku až do roztopenia stále mení. Odborníci hovoria, že žije. Hydrológia ako veda o kolobehu vody v prírode sa zaoberá aj tvorbou a topením snehu aj z dôvodu protipovodňovej ochrany ľudí a majetku…

História bicyklov na elektrický pohon siaha do druhej polovice 19. storočia. Záujem verejnosti o elektrobicykle však vzrástol až s najnovším vývojom elektromotorov, batérií a elektroniky. Elektrobicykel sa stáva súčasťou dopravy, zábavy a športu. S inovatívnymi návrhmi nových elektrobicyklov prichádzajú aj vývojári zo Slovenska.

Pachypleurosaurius je najstarší plaz Slovenska. Pochádza z obdobia druhohôr, geologického stredoveku Zeme, a odkrýva stratený svet praveku našej krajiny. Jeho čierna kostra uväznená vo vápencovom hrobe sa našla v strope jaskyne v jaskynnom systéme v Demänovskej doline…

Okrem troch vyššie uvedených tém nájdete v marcovom Quarku aj množstvo ďalších zaujímavých článkov. Napríklad článok o tom, že pre podniky, ktoré chcú prosperovať v novom digitálnom svete, bude rok 2018 rokom transformácie. Z oblasti IT technológií je zaujímavý údaj o tom, že objem objednávok zo zahraničných e-shopov výrazne narastá. V Quarku sa dozviete na čo sa v prípade takéhoto nákupu majú pripraviť kupujúci tejto techniky na Slovensku. V rozhovore s generálnym riaditeľom Spoločného výskumného centra Európskej únie Vladimírom Šuchom zistíte, že keby nebolo takej prozaickej veci, ako sú íly, nemali by sme tehly, šálky, ale ani zubnú pastu. A aj v marcovom čísle Quarku sa môžete otestovať a precvičiť si mozgové bunky s našimi matematickými úlohami.

 

Viac z obsahu aktuálneho vydania nájdete na portáli VEDANADOSAH.sk. O ďalších zaujímavých témach sa dočítate v časopise Quark (číslo 3/2018), ktorý nájdete v novinových stánkoch, v ZCV Aurelium alebo si ho môžete predplatiť v elektronickej alebo papierovej verzii na www.quark.sk.