Preskočiť na obsah

Čo nájdete v septembrovom Quarku

  • 4. septembra 2018

S príchodom nového školského roka opätovne otvárame brány ZCV Aurelium. Septembrové vydanie časopisu Quark tak už od dnes nájdete nielen v novinových stánkoch, ale aj v našom Zážitkovom centre vedy. Hlavnou témou septembrového Quarku je stredoveká medicína. Dozviete sa aký bol stredoveký ideál lekára, ako komunikoval s pacientom a aké vedomostné kritériá mal spĺňať. Absolventi univerzitných lekárskych štúdií pôsobili vo väčších mestách a na dvoroch svetských či cirkevných hodnostárov. Obvykle zastávali aj niektorý z cirkevných úradov v kapitulách či farnostiach.  

Vyberáme z tém septembrového čísla:

Aby som ťa lepšie počula

Technologické pomôcky by nemali slúžiť iba mladým. V oblasti zdravia a sociálneho kontaktu seniorov je veľký priestor na využitie rôznych produktov zlepšujúcich kvalitu života.

Existuje piata sila?

Vo vesmíre existujú efekty, ktoré sa nedajú vysvetliť štyrmi známymi silami. Nedávny pokus o lepšie porozumenie podstaty tmavej hmoty výrazne obmedzil pôsobenie možnej piatej sily.

Neviditeľný nepriateľ

Keď v roku 1906 publikoval Alois Alzheimer článok o pacientke Auguste D., akiste netušil, že raz prepožičia svoje priezvisko ochoreniu, ktoré bude strašiť ľudí v treťom miléniu.

Megaprojekty pri Bospore

V európskej časti Turecka sú rozostavané veľké stavby – nový kanál medzi Marmarským a Čiernym morom a letisko, ktoré má ambíciu stať sa najväčším na svete.

Viac z obsahu aktuálneho vydania nájdete na portáli VEDANADOSAH.sk. O ďalších zaujímavých témach sa dočítate v časopise Quark (číslo 9/2018), ktorý si môžete zakúpiť v novinových stánkoch alebo si ho môžete predplatiť v elektronickej alebo papierovej verzii na www.quark.sk.