Preskočiť na obsah

Čo nájdete v Quarku 7/2023?

  • 1. júla 2023

Quark_7_2023_750x410

Výber článkov v júlovom čísle časopisu Quark

Toxikológia 21. storočia

O testovaní bezpečnosti chemických látok a o nových metódach, ktoré nahrádzajú testy na zvieratách, sme sa rozprávali s Helenou Kanďárovou, riaditeľkou Ústavu experimentálnej farmakológie a toxikológie Centra experimentálnej medicíny SAV, v. v. i.

Zručné živočíchy

Technológie a produkty niektorých živočíchov predstavujú pre vedcov neriešiteľný rébus. Ide najmä o živočíchy, ktoré majú vlohy pre šitie, tkanie a pletenie.

Záhrady poznania

Rozumieť rastlinám, ktoré nás živia, šatia aj liečia, bolo vždy v našom životnom záujme. Botanické záhrady odrážajú všetky etapy vzťahov ľudí a rastlín. Navyše sú krásne.

Po stopách loptičiek

V tenise je dôležité neposielať loptičky mimo vymedzenú časť kurtu. Často sa nielen medzi amatérmi, ale aj v profesionálnom prostredí búrlivo diskutuje o tom, či loptička skončila alebo neskončila v aute.

Ryšavá myška

V opustených chatách môžu občas poľovníci či chatári spozorovať hrdzavo-okrovú hnedú krásavicu so žltkastým hrdlom, veľkými lysými ušnicami a dlhým chvostom. Ide o ryšavku.

Veslá plné fyziky

Člny sú nielen najstaršími dopravnými prostriedkami, môžu tiež slúžiť ako plávajúce učebne jednoduchej fyziky. K našim bežným každodenným živlom, zemi a vzduchu, v tomto prípade pribúda ďalší: voda.

Čítanie po novom

Asi najvýznamnejšou zmenou v chápaní gramotnosti bol obrat v dôsledku rozmachu informačných technológií. Odborníci hovoria aj o epochálnej zmene vo vývine ľudskej civilizácie.

Zhon pod zemou

Železničné siete v podzemí miest vznikli v čase, keď slová rýchla hromadná doprava dostávali nový zmysel a táto doba sa ešte neskončila. V januári uplynulo 160 rokov od otvorenia prvého metra na svete.

Čo dokáže Slnko

Skúsenosti ukazujú, že ponechanie živej bytosti v aute na priamom slnečnom svetle môže mať rýchlo fatálne následky. Mohla by k riešeniu tohto problému prispieť aj farba vozidla?

Bezočivé cestovanie

Ľudia sa zvyknú čudovať, keď chce nevidiaci človek cestovať. Lenže chuť vybočiť z rutiny, objavovať svet zmyslami, ktoré nám zostali, a zažiť niečo nové je spoločná pre všetkých.

Existujú guľové blesky?

Všetci o nich počuli a niektorí ich aj videli, teda aspoň to tvrdia. O guľových bleskoch máme mnoho svedectiev. Problém je, že sú nekonzistentné.

Matematické kúzlo

Kúzla s kartami bývajú založené na rýchlosti a šikovnosti, špeciálne pozmenenom balíčku kariet alebo na matematike. Máme pre vás trik založený čisto na matematike a môžete si ho vyskúšať aj na sebe.

Dlhé putovanie predkov

Nálezy z jaskyne Tam Pà Ling v Laose ponúkajú nový, presnejší pohľad na migráciu ľudí druhu Homo sapiens z ich africkej kolísky do zvyšku Starého sveta.

Nové vydanie časopisu Quark si môžete kúpiť v novinových stánkoch od 1. júla 2023, prečítať na webovej stránke časopisu alebo vyzdvihnúť priamo vo vašej schránke.