Preskočiť na obsah

Čo nájdete v Quarku 3/2020

  • 28. februára 2020

Hlavnou témou marcového čísla Quarku je Európska organizácia pre jadrový výskum (CERN), ktorú sme nedávno navštívili.

Dvere k novej fyzike

CERN je najväčšia medzinárodná výskumná organizácia na svete. Poskytuje technickú infraštruktúru predovšetkým na experimenty v oblasti časticovej a jadrovej fyziky. Ide najmä o sústavu urýchľovačov, ktorá umožňuje urýchľovať nabité častice alebo atómové jadrá na rôzne energie. Častice sa v urýchľovačoch buď vzájomne zrážajú (protibežné zväzky), alebo narážajú na nepohyblivé terče mimo urýchľovača, pričom vznikajú nové častice.

Slovensko plné zlomov

Za svoj geomorfologický vzhľad Slovensko významne vďačí geologicky relatívne mladým procesom. O neotektonických procesoch a ich prejavoch v krajine sme sa rozprávali s geomorfologičkou Máriou Bizubovou.

Človek nad Venušou

Dookola počúvame: Misia na Mars, úprava atmosféry Marsu, kolonizácia Marsu, dovolenky na Marse. Prečo nie Venuša? Čo ak je Venuša omnoho lepšia na kolonizáciu ako Mars?

Mozog vo svetle reflektorov

Neurodegeneračné ochorenia vrátane zriedkavej frontotemporálnej demencie sa napriek predpokladom nevyhýbajú ani ľuďom, ktorí si neustálou tvorivou a poznávacou činnosťou budujú kognitívnu rezervu.

Cesta za fosforom

Chemický prvok fosfor je významnou zložkou života. Akým spôsobom sa dostal na ranú Zem, je tak trochu záhada.

Po oceáne už aj rieky

Globálne otepľovanie má vplyv nielen na oceány a moria. Vedci skúmali vplyv zmeny klímy na vodné zdroje vo Švajčiarsku a zistili, že stúpa aj teplota švajčiarskych riek.

Parazit s najväčším kvetom

Vo svete rastlín nie sú ničím výnimočným parazitické druhy, ktoré čerpajú živiny z hostiteľských rastlín. Nájdeme ich v exotických krajinách, ale aj v európskej prírode.

Čo sú mykotoxíny?

Toxické chemické látky, ktoré produkujú mikroskopické, vláknité huby a plesne, nie sú pre nás väčšinou akútne jedovaté. Ich nebezpečenstvo však spočíva v chronickom pôsobení nízkych dávok obsiahnutých v potravinách.

Nafukovanie lietadla

Letecké prepravné spoločnosti sa pre zvýšenie tržieb usilujú prepraviť jedným letom čo najviac pasažierov. Preto aerolinky tlačia na výrobcov lietadiel, aby do nových strojov pridali čo najviac miest na sedenie.

Hravé mesto

V mestách pribúdajú na verejných priestranstvách zdanlivo detské pouličné atrakcie. To, čo bolo možno pôvodne len reakciou na prísnu funkčnosť mestského prostredia, sa mení na vážny urbanistický trend.

Inteligentná alka, Plastové zlato, Nádejné lítium, Odolné soby, Prastaré vírusy z ľadu, Oživená DNA mamuta, Z uránu katalyzátor, Slnko takmer na dlani, Mars stráca vodu, Kľúč k cínu?, Z Antarktídy do vesmíru, to je výber ďalších tém, ktoré nájdete v rubrike Magazín. Samozrejme aj v marcovom čísle Quarku sa môžete otestovať a precvičiť si mozgové bunky na zaujímavých úlohách.

Nové vydanie časopisu Quark nájdete v novinových stánkoch od 1. marca 2020. Zvýhodnené predplatné si môžete objednať na: www.quark.sk/predplatne/.