Preskočiť na obsah

Čo nájdete v Quarku 2/2021

  • 1. februára 2021

Hlavná téma februárového čísla časopisu Quark je venovaná všetkým vakcínam, ktoré ľudstvo ochraňujú pred nebezpečnými infekciami.

Výber článkov vo februárovom čísle časopisu Quark

Znovuzrodený glóbus

O osudoch nedávno znovuobjaveného najstaršieho glóbusu na území Slovenska sme sa rozprávali s riaditeľom Podunajského múzea v Komárne Jozefom Csütörtökym.

Divotvorný grafén

Monoatómová vrstva uhlíka v šesťuholníkovej konfigurácii známa ako grafén vzbudila pred časom veľké očakávania a nadšenie odbornej i laickej komunity. Zaslúžene?

Kyberhrozby v stopách covidu-19

Pandémii sa neprispôsobili iba firmy a ich zamestnanci prechodom na prácu na diaľku, ale aj kyberzločinci. Experti hlásia nárast útokov na počítačové siete, ktoré sa takto otvorili.

Svedectvo letokruhov

Klímu Zeme neovplyvňujú iba pozemské vplyvy. Výskum letokruhov veľmi starých stromov dokazuje súvislosť výkyvov klímy na Zemi s výbuchmi hviezd ako supernov.

Bližšie k čiernej diere

Vedci zistili, že vzdialenosť medzi našou slnečnou sústavou a supermasívnou čiernou dierou v centre našej Galaxie – Mliečnej cesty je výrazne menšia, než sa doposiaľ uvádzalo.

Rastlinní votrelci

Po objavení Ameriky k nám prišli nielen mnohé hospodárske plodiny, ale aj druhy, ktoré sa podľa mnohých odborníkov považujú za najvýznamnejší faktor ohrozujúci biodiverzitu.

Symbol Madagaskaru

Medzi najtypickejšie a najznámejšie symboly Madagaskaru určite patria lemury. Vedci predpokladajú, že pradávny predok lemurov sem prišiel pred asi 60 miliónmi rokov z Afriky.

Výskumný ústav na dne mora

Vedecké podmorské observatóriá zažívajú útlm a prednosť dostávajú projekty s komerčným potenciálom. Vnuk Jacqua Cousteaua oznamuje stavbu, ktorá opäť vráti vedu na morské dno.

Efekt tenisovej rakety

Vladimír Alexandrovič Džanibekov je bývalý sovietsky kozmonaut. Na rakete letel do vesmíru päťkrát. V súčasnosti sa však jeho meno spája s inou raketou – tenisovou.

 

Problém, ktorý vieme vypočítať

Svetelné znečistenie je fenomén, ktorý takmer nebadane spôsobuje v prírode chaos. Má ďalekosiahlejšie dôsledky ako len obmedzenie nášho pohľadu na hviezdy.

 

Nové vydanie časopisu Quark si môžete kúpiť v novinových stánkoch od 1. februára 2021, prečítať na webovej stránke časopisu alebo vyzdvihnúť priamo vo vašej schránke.