Preskočiť na obsah

Čo nájdete v QUARKU 11/2022

  • 1. novembra 2022

Do hviezdnej tmy

Fotografie hviezdneho neba často prinášajú svojim obdivovateľom príjemný pokoj a prívetivú spomienku na pozorovanie nočnej oblohy posiatej hviezdami. Tie najúchvatnejšie zábery však paradoxne často vznikajú na miestach s nehostinnými podmienkami, v obrovskej zime či pri neznesiteľne silnom vetre.

Tí, ktorí fotografie hviezdnej oblohy zhotovujú, prechádzajú ťažkou skúškou, aby nakoniec ich zábery tešili publikum po celom svete. Nielen oni, ale mnoho vedeckých pracovísk stojí na miestach s extrémnymi podmienkami.

Na jar tohto roku sa uskutočnila medzinárodná fotografická výprava pod záštitou americkej vedeckej organizácie NOIRLab. Jej cieľom bolo vyhotoviť jedinečný foto- a videozáznam z vedeckých pracovísk v Arizone, na Havaji a v Čile. Denné a nočné fotografie vznikali na mimoriadne zaujímavých miestach, kam sa široká verejnosť väčšinou nedostane.

Výber článkov v novembrovom čísle časopisu Quark

Ihly v kope sena

Hejt nie je len obsah, ktorý negatívne vplýva na atmosféru na sociálnych sieťach. Keďže je namierený proti istým skupinám obyvateľstva, prispieva k polarizácii spoločnosti.

Vesmírny biliard

Bolo to trochu ako trafiť hrášok zrnkom peľu na stovky kilometrov. Úspešný zásah planétky Dimorfos sondou DART je medzníkom v budovaní obrany Zeme pred vesmírnymi hrozbami.

Obor pred výbuchom

Betelgeuze, superobria červená hviezda v súhvezdí Orión, prežila medzi decembrom 2019 a marcom 2020 historické zoslabenie jasnosti.

Aj včely môžu ochorieť

Počas zimy na prelome rokov 2006 a 2007 začali včelári z celého sveta hlásiť straty 30 až 90 % včelstiev. V súčasnosti sa čoraz viac uvádza pojem kolaps včelstiev v súvislosti s klimatickou zmenou.

Zahmlený november

K novembru patria zachmúrené a sychravé dni a vyznačuje sa najväčším množstvom oblačnosti v roku. K tomuto mesiacu však patria aj Martin s Katarínou, sviatky, ktoré ohlasujú zimu.

Najobyčajnejšia tekutina

Čo je najobyčajnejšia tekutina na našej planéte, vie asi každý. Je ňou, samozrejme, voda. To, či každý vie, čo je vlastne tekutina, ale zároveň aj voda, nie je vôbec isté.

Večné páky a kladky

Žeriavy sú takou bežnou súčasťou každodennej scenérie, že si ich prítomnosť ani neuvedomujeme. Ich základná koncepcia inšpirovaná vynálezmi staroveku zostáva nezmenená.

Onkopacienti a kovid

Rýchlo sa šíriaca pandémia kovidu negatívne ovplyvnila život a psychické zdravie populácie na celom svete.

A predsa sa točí

Pozorovať krasokorčuliara, ako sa začne točiť a zrazu prudko zrýchli otáčanie bez toho, aby sa znova odrazil od ľadovej plochy, vyvoláva viacero otázok. Kde vzal tú energiu na to, aby svoj pohyb zrýchlil? Ako to urobil?

Cukor na sto spôsobov

V minulej Vede v kuchyni sme si ukázali, aká dôležitá je koncentrácia cukru v roztoku a teplota jeho varenia. Tentoraz sa pozrieme na jeho kryštalizáciu a karamelizáciu.

Viac náhody, menej náhody?

Skúste bez väčšieho rozmýšľania povedať, či opakovaním veľkého množstva náhodných procesov dostanete niečo, čo bude náhodné viac alebo menej. Ak máte, môžeme sa pozrieť na to, ako to je.

Zážitkami k vede

Mottom tohtoročnej Európskej noci výskumníkov bolo: Dôverujme vede. Podujatie sa uskutočnilo v dvadsiatich piatich európskych krajinách vrátane Slovenska.

Genetické kľúče k histórii

Rozsiahla analýza DNA obyvateľov severozápadnej Európy z čias anglosaských migrácií do Veľkej Británie významne doplnila poznatky o etnogenéze Angličanov.

Nové vydanie časopisu Quark si môžete kúpiť v novinových stánkoch od 2. novembra 2022, prečítať na webovej stránke časopisu alebo vyzdvihnúť priamo vo vašej schránke.