Preskočiť na obsah

Čo nájdete v októbrovom Quarku

  • 1. októbra 2018

Brány ZCV Aurelium sa spolu s príchodom nového školského roka opäť otvorili. Októbrové vydanie časopisu Quark tak aj tento mesiac nájdete nielen v novinových stánkoch, ale aj v našom Zážitkovom centre vedy. Hlavnou témou októbrového čísla Quarku sú mosty.

Aj keď sú mosty súčasťou nášho každodenného života, často ide o nevšedné diela ľudského umu, ktoré majú svoj príbeh, svoj životopis. Vyrážajú nám dych svojou výškou, dĺžkou, zložitosťou stavby či nápadom jeho tvorcu. Most sa narodí keď vznikne potreba prechodu ponad nejakú prekážku. Prvými mostami boli primitívne lávky z kmeňov stromov. Pokrok v technológiách postupne umožnil stavať nielen z väčšieho množstva materiálov, ale aj čoraz náročnejšie mosty.

Výber článkov v októbrovom čísle časopisu Quark

Curriculum vitae mosta

Mosty boli a sú súčasťou nášho každodenného života. Mnohé vyrážajú dych svojou výškou, dĺžkou, zložitosťou stavby či nápadom tvorcu. A majú svoj príbeh, svoj životopis.

Nenásytná chobotnica

S globálnym rozmachom internetu začala rásť aj malá chobotnička, ktorej potravou sú údaje. Naše súkromné. Napĺňa sa tak známe Orwellovo Veľký brat sa pozerá!

Lekári bez plášťov

Umelá inteligencia stanovuje diagnózy a určuje plán liečby pacientov. Priamo asistuje lekárom a užitočná je aj v oblasti vzdialenej komunikácie s pacientom formou telemedicíny.

Materiál ako zo sci-fi

Nové materiály a technológie udržiavajú tempo inovácií v elektronike. Presadzujú sa  inteligentné batérie, flexibilné senzory či zariadenia na báze fotoniky využívajúce grafén.

Ako si obľúbiť fyziku

O zatraktívnení výučby matematiky a fyziky sme sa rozprávali s učiteľkou Základnej školy na Rajčianskej ulici v Bratislave PaedDr. Tatianou Mičáňovou.

Čas liahnutia dinosaurov

Ako dlho sa vyvíjali embryá dinosaurov, z ktorých sa vyvinuli súčasné vtáky? Je vôbec možné, aby súčasná veda dokázala rozlúsknuť tento tvrdý prehistorický oriešok? Slovensko-americký tím prezentuje výsledky svojej práce a ponúka riešenie vo vedeckom časopise Scientific Reports.

Tieto a veľa ďalších tém nájdete v aktuálnom čísle Quarku, ktoré je už v predaji.

Viac z obsahu aktuálneho vydania nájdete na portáli VEDANADOSAH.sk. O ďalších zaujímavých témach sa dočítate v časopise Quark (číslo 10/2018), ktorý si môžete zakúpiť v novinových stánkoch alebo si ho môžete predplatiť v elektronickej alebo papierovej verzii na www.quark.sk.