Preskočiť na obsah

Čo nájdete v októbrovom Quarku

  • 3. októbra 2019

Hlavnou témou októbrového čísla Quarku sú výsledky poľsko-slovenského výskumu v oblasti nílskej delty v Egypte v lokalite Tell el-Retábí. Desať sezón výskumu odhalilo, že pod vrstvami piesku sa na Tell el-Retábí skrýva oveľa viac, ako sa predpokladalo.

Hlavnou témou októbrového čísla Quarku sú výsledky poľsko-slovenského výskumu v oblasti nílskej delty v Egypte v lokalite Tell el-Retábí. Výskum v tejto časti Egypta sa zanedbával. Desať sezón výskumu však odhalilo, že pod vrstvami piesku sa na Tell el-Retábí skrýva oveľa viac, ako sa predpokladalo.

Výber článkov v októbrovom čísle časopisu Quark

Zamestnania zajtrajška

V súvislosti s umelou inteligenciou, robotmi a automatizáciou sa často vynárajú obavy, že ľudia môžu prísť o prácu. No vzniknú aj úplne nové pozície, ktoré ešte vôbec neexistujú.

Vo svete vírusov

Vďaka masívnemu sekvenovaniu DNA sa podarilo objaviť množstvo nových druhov vírusov baktérií – bakteriofágov. Rozprávali sme sa o nich s mikrobiologičkou Máriou Džunkovou.

Zvláštny biely trpaslík

Najnovším objavom zo súboru dát z misie kozmického ďalekohľadu Kepler je dôkaz existencie bieleho trpaslíka, ktorý vzdoruje všetkým doterajším skúsenostiam astronómov.

Harmónia v zelenej

Zelená farba je jednou zo základných aditívnych farieb spektra. Je farbou krajiny a rastlín, pretože väčšina rastlinstva má zelenú farbu spôsobenú prítomnosťou chlorofylu.

Tatranské kozy

Kamzík vrchovský tatranský je symbolom našich a poľských veľhôr. Toto jedinečné zviera nenájdeme nikde inde na svete. Je totiž endemitom a reliktom dávnych ľadových dôb.

Nástup éry cicavcov

V desiatom pokračovaní Kroniky života sa vydáme na cestu časom do paleogénu, keď sa v moriach rozvíjali koralové útesy a na súši sa žezla chopili cicavce.

Vzdušné mosty

Rýchle, spoľahlivé, ekologické a s jedinečným zážitkom. Také majú byť mestské lanovky, ktoré by mohli už v najbližšom období priniesť do miest po celom svete novú formu dopravy.

Nestor slovenskej architektúry

V októbri si pripomíname 150 rokov od narodenia vynikajúceho slovenského architekta a staviteľa Milana Michala Harminca. Od roku 1918 pôsobil v Bratislave, kde aj zomrel.

Viac z obsahu aktuálneho vydania nájdete na webe QUARK.sk. O ďalších zaujímavých témach sa dočítate v časopise Quark (číslo 10/2019), ktorý si môžete zakúpiť v novinových stánkoch, v budove ZCV Aurelium a v budove CVTI SR. Rovnako si ho môžete predplatiť v elektronickej alebo papierovej verzii na www.quark.sk.