Preskočiť na obsah

Čo nájdete v novembrovom Quarku

  • 7. novembra 2018

Aktuálne vydanie časopisu Quark aj tento mesiac nájdete nielen v novinových stánkoch, ale aj v našom Zážitkovom centre vedy. Hlavnou témou novembrového čísla Quarku je piesok. Nájdeme ho všade okolo seba. Stačí iba zdvihnúť hlavu a rozhliadnuť sa, a aj keď sa nám zdá, že je ho dostatok, v niektorých častiach sveta začína byť nedostatkovou surovinou.

Výber článkov v novembrovom čísle časopisu Quark

Pätnásť rokov stretnutí s vedou!

Tohtoročná Vedecká jeseň vyvrcholí Týždňom vedy a techniky na Slovensku 2018, v dňoch 5. až 11. novembra. Mottom tohto ročníka je 15 rokov stretnutí s vedou! Objavuj ju s nami.

Je ti zima, smartfónik?

Hoci z astronomického hľadiska zostáva do začiatku zimy ešte viac ako mesiac, teploty sa najmä v ranných hodinách pohybujú okolo nuly. A to sú teploty, ktoré smartfóny nemusia.

Modelovanie nového sveta

Mariana Derzsi už na strednej škole vedela, že chce byť výskumníčka. Pomocou matematiky, fyziky a počítačov modeluje na atómovej úrovni nové materiály a pomáha ich vzniku a využitiu.

Supersvietivé supernovy

Niektoré supernovy žiaria aj stokrát jasnejšie než ich obyčajné príbuzné. Nová metóda umožňuje astronómom bližší pohľad na neuveriteľne svietivé výbuchy hviezd.

Huby pod zákonom

V našej prírode sa stretneme s veľkým počtom druhov húb. Mnohé z nich sú veľmi hojné a hubár sa s nimi stretáva takmer všade, iné sú vzácne. Takéto huby je potrebné chrániť.

Meranie na diaľku

Meranie spotreby elektriny na diaľku prináša úžitok všetkým účastníkom energetického trhu. Aktuálne prekročil počet inštalovaných meračov na Slovensku 100-tisíc kusov.

Bolesť zvaná parkovanie

Dramatický nárast počtu áut so sebou priniesol najmä v mestách aj problémy týkajúce sa hľadania voľných miest, na ktorých by sa dalo zaparkovať. Vyrieši tento problém umelá inteligencia?

Viac z obsahu aktuálneho vydania nájdete na portáli VEDANADOSAH.sk. O ďalších zaujímavých témach sa dočítate v časopise Quark (číslo 11/2018), ktorý si môžete zakúpiť v ZCV Aurelium, novinových stánkoch alebo si ho môžete predplatiť v elektronickej alebo papierovej verzii na www.quark.sk.