Preskočiť na obsah

Čo nájdete v marcovom Quarku

  • 4. marca 2019

Marcové vydanie časopisu Quark už tradične aj tento mesiac nájdete nielen v novinových stánkoch, ale aj v našom Zážitkovom centre vedy. Hlavnou témou marcového čísla Quarku je termojadrová fúzia.

Reakcia, pri ktorej sa spájajú jadrá atómov by mohla vyriešiť energetické problémy ľudstva. O jej ovládnutí snívajú vedci už viac ako 70 rokov. Dúfajú, že v špeciálnom reaktore – tokamaku, naštartujú reakcie prebiehajúce v jadrách hviezd a využijú ich ako stabilný a čistý zdroj energie.

Výber článkov v marcovom čísle časopisu Quark

Hviezda spútaná v reaktore

Termonukleárna fúzia by mohla vyriešiť energetické problémy ľudstva, o jej ovládnutí snívajú vedci už viac ako 70 rokov. Najviac nádejí vkladajú do tokamaku v rámci projektu ITER.

Trojrozmerný zvuk cez dve uši

Trojrozmerný zvuk, známy tiež ako binaurálny, sa stáva čoraz obľúbenejší. Počúvanie takýchto nahrávok navodzuje veľmi realistický priestorový zvuk.

Najkrajší vesmírny ohňostroj

Docent Juraj Tóth zUniverzity Komenského v Bratislave sleduje a skúma malé nebeské telesá Slnečnej sústavy a je autorom systému AMOS na ich pozorovanie.

Splynutia čiernych dier

Nová analýza dát z laserových interferometrov LIGO a Virgo, observatórií na registráciu gravitačných vĺn, zvýšila počet zistených prípadov detekcie gravitačných vĺn na jedenásť.

Nabi si sám

Elektromobilita sa stala významným fenoménom súčasnosti. S rastúcim záujmom o elektromobilitu sa zvyšuje záujem o možnosti nabíjania autobatérií v domácnostiach.

Vízia nekonečnej plavby

Švajčiarska spoločnosť SolarImpact ponúkne už čoskoro možnosť plaviť sa po moriach rok (aj dlhšie) bez dopĺňania paliva – pripravuje prvú námornú jachtu na solárny pohon.

Nové supervysoké veže

Najmenšie častice hmoty podliehajú úplne iným pravidlám, ako sme zvyknutí. Hovoríme im kvantová mechanika a jej objav je príbehom prvej tretiny 20. storočia.

Viac z obsahu aktuálneho vydania nájdete na portáli VEDANADOSAH.sk. O ďalších zaujímavých témach sa dočítate v časopise Quark (číslo 3/2019), ktorý si môžete zakúpiť v novinových stánkoch, ale aj u nás v budovách CVTI SR a ZCV Aurelium. Rovnako si ho môžete predplatiť v elektronickej alebo papierovej verzii na www.quark.sk .