Preskočiť na obsah

Čo nájdete v májovom Quarku

  • 7. mája 2018

Hlavnou témou májového čísla Quarku sú parky a záhrady. Záhrady mali väčšinou charakter súkromného exteriérového priestoru pri panských sídlach, kým parky a iné prvky verejnej zelene boli už pri svojom založení určené širokej verejnosti. Vedeli ste, že história záhradnej kultúry siaha až do starovekého Egypta, Perzskej ríše, Grécka a Ríma?

V najnovšom Quarku sa tiež dočítate o týchto témach:

Nástup  novej éry. Rozvoj umelej inteligencie bol jednou z hlavných tém vlaňajších správ z oblasti technológií. Videli sme, ako sa algoritmy učia hrať hru Go bez ľudskej pomoci, Elon Musk a Mark Zuckerberg sa sporili o kladoch a záporoch umelej inteligencie pre ľudstvo, Rusko a Čína vyhlásili, že umelá inteligencia je ich najvyššia priorita. Všetko nasvedčuje tomu, že sa začína nová éra.

Nie je ryba ako ryba. Rybári vysedávajú pri vode a často snívajú sen o zlatej rybke. Šanca na jeho splnenie je mizivá. To, že by v rybárskych sieťach v budúcnosti mohla uviaznuť ryba, ktorá síce bude vyzerať ako ryba, ale nebude živým organizmom, je reálnejšie.

Lietanie bez krídel. História lietajúcich tanierov sa začala písať na Yalovej Univerzite v USA na začiatku 20. storočia. Najprv si študenti v čase voľna hádzali hliníkové taniere obrátené hore dnom. K masovému rozšíreniu lietajúcich tanierov začiatkom 50. rokov prispel nápad vyrobiť ich z dostupnejšieho materiálu – z plastu. Plastové taniere umožnili zrod športu frisbee.

Krvný tlak v smartfóne, štvoroký jašter, praskajúce bubliny, modré okná, plasty z CO2, putujúce roztoče, toxický pach na šváby, recyklovateľná e-koža, to je len malý výber ďalších tém, ktoré nájdete v rubrike Magazín. Viac z obsahu aktuálneho vydania nájdete na portáli VEDANADOSAH.sk. O ďalších zaujímavých témach sa dočítate v časopise Quark (číslo 5/2018), ktorý nájdete v novinových stánkoch, priamo v ZCV Aurelium alebo si ho môžete predplatiť v elektronickej alebo papierovej verzii na www.quark.sk.