Preskočiť na obsah

Čo nájdete v júlovom Quarku

  • 9. júla 2018

Hlavnou témou júlového čísla Quarku, ktoré si môžete zakúpiť aj v ZCV Aurelium, je záchrana nášho kultúrneho dedičstva pred neviditeľným nepriateľom. Mikroorganizmy a plesne môžu zničiť poklady – historické predmety v našich múzeách. Mikroorganizmy sú však zodpovedné aj za charakteristické chute našich potravín, ako sú vína či syry.

Vyberáme z tém júlového čísla:

Meteorológia – fyzika atmosféry – mnohí sa rozprávajú o počasí, len aby reč nestála. V júlovom Quarku nájdete rozhovor s meteorologičkou Luciou Sokolovou, z ktorého sa dozviete ako vznikajú predpovede počasia.

Drevené mrakodrapy – v mnohých častiach sveta vyrastajú v ostatných rokoch celodrevené budovy, resp. budovy, v ktorých je drevo prevažujúcim nosným stavebným materiálom. Drevo je tradičný a už v dávnej minulosti hojne používaný stavebný materiál. V blízkej budúcnosti môžeme očakávať výstavbu drevených mrakodrapov vyšších ako 300 metrov.

Začína sa v cieli – posledná zákruta, cieľová rovinka, burácanie davu, šachovnicová zástava, víťazné gesto… Kým stupeň víťazov zaplavia prúdy šampanského, v boxoch už znie: Tak, páni, balíme! O majstrovstvách sveta F1, najprestížnejšom motoristickom podujatí, sa hovorí aj ako o cestujúcom cirkuse.

Matematické včely, Koniec pančovaniu, Spomalené hurikány, Pakobylky cestovateľky, Nervy pre protézy, Miliónkrát rýchlejšie počítače, Sladké riešenie, to je len malý výber ďalších tém, ktoré nájdete v rubrike Magazín.

Viac z obsahu aktuálneho vydania nájdete na portáli VEDANADOSAH.sk. O ďalších zaujímavých témach sa dočítate v časopise Quark (číslo 7/2018), ktorý nájdete v novinových stánkoch, priamo v ZCV Aurelium alebo si ho môžete predplatiť v elektronickej alebo papierovej verzii na www.quark.sk.