Preskočiť na obsah

Čo nájdete v júlovom Quarku

  • 1. júla 2019

Hlavnou témou júlového čísla Quarku sú rozhľadne. Človeka odpradávna nadchýna pohľad z vyvýšených miest na prírodu a krajinu naokolo. Akoby viac tušil či vnímal, že to patrí k základným prístupom, cez ktoré sa formuje aj svet v nás. Na Slovensku máme tisíce miest, z ktorých je krásny výhľad na okolitú krajinu. V súčasnosti je na Slovensku vyše 140 rozhľadní, nájdu sa medzi nimi stavby z dreva aj murované, dominujú však drevené rozhľadne.

Výber článkov v júlovom čísle časopisu Quark

Veľký skok ľudstva

Uplynulo už päťdesiat rokov odvtedy, čo americký astronaut Neil Armstrong vyriekol túto známu vetu a vystúpil na mesačný povrch.

Ultraľahký supravodivý drôt

Supravodiče sú perspektívne materiály s extrémne nízkym elektrickým odporom. Nový ultraľahký supravodič vyvíjajú vedci zo Slovenskej akadémie vied.

Posledná úloha splnená
S Ing. Martinom Zápotockým z Lesníckej fakulty Technickej univerzity vo Zvolene sme sa rozprávali o tom, prečo je dôležité sledovať včeliu pastvu a aký význam má jej mapovanie.

Skrotenie komárov

Zdá sa, že vedci sú na najlepšej ceste ochrániť človeka pred dotieravými, no najmä nebezpečnými komármi. Pracujú na zablokovaní génu, ktorý komárom pomáha nájsť človeka.

Krásny nový svet

V siedmom pokračovaní Kroniky života sa vydáme na cestu časom do triasu, počas ktorého sa planéta dostala pod nadvládu plazov.

Autá (nielen) pre hobitov

Sú krátke, zväčša hranaté, občas zdanlivo vyššie ako širšie. Oboznámte sa s japonskou špecialitou – autíčkami kategórie kei car.

Relax s rybami nad hlavou
Prvú podmorskú reštauráciu v Európe otvorili v meste Lindesnes na najjužnejšom bode Nórska, luxusný rezort na Maldivách zasa ponúka v podmorskej vile aj ubytovanie.

Osvetľovanie svetla

Hlavným hrdinom príbehu prepojenia svetla a elektrických a magnetických javov, druhého veľkého zjednotenia vo fyzike, je škótsky fyzik James Clerk Maxwell.

Viac z obsahu aktuálneho vydania nájdete na portáli VEDANADOSAH.sk. O ďalších zaujímavých témach sa dočítate v časopise Quark (číslo 7/2019), ktorý si môžete zakúpiť v novinových stánkoch, ale aj u nás v budovách CVTI SR a ZCV Aurelium. Rovnako si ho môžete predplatiť v elektronickej alebo papierovej verzii na www.quark.sk.