Preskočiť na obsah

Čo nájdete v decembrovom Quarku

  • 5. decembra 2018

Decembrové vydanie časopisu Quark už tradične aj tento mesiac nájdete nielen v novinových stánkoch, ale aj v našom Zážitkovom centre vedy. Hlavnou témou decembrového čísla Quarku je čaj.

Podľa čínskej ľudovej báje čaj objavil čínsky cisár Šen-nung pred 5 000 rokmi. Rád pil prevarenú vodu, na jednej z jeho ciest mu však do kotlíka padli listy čajovníka a lahodný nápoj mu zachutil. Označenie čaj sa hovorovo využíva aj pre iné odvary a nálevy z rôznych rastlín a bylín, prípadne sušeného ovocia.

Výber článkov v decembrovom čísle časopisu Quark:

Dočista do čista

Umelá inteligencia si už nachádza cestu aj do domácich spotrebičov. Uľahčuje prácu, skracuje pracovné cykly a znižuje spotrebu energie. Smart technológie môžu byť vhodným darčekom.

V stopách prvých Američanov

Analýza DNA pôvodných obyvateľov Severnej a Južnej Ameriky odhalila neznáme migrácie a populačné zmeny pri ich osídľovaní, a tak ukončila aj vlečúci sa súdny spor.

Rohatí prisťahovalci
Na Slovensku žije viacero druhov zvierat, ktoré v našich zemepisných šírkach nie sú pôvodnými druhmi. Patrí k nim aj muflón lesný.

Odpadové hospodárstvo mozgu

Mozog, rovnako ako každý iný orgán nášho tela, produkuje odpad a je monitorovaný bezpečnostnou službou. Tou službou, ktorá ho neustále sleduje, je imunitný systém.

Bez vodiča to (zatiaľ) nejde

Moderné autá sú čoraz bezpečnejšie. Platí to najmä o ich schopnosti zmierniť následky nehody. Ak však už ide o aktívnu bezpečnosť, situácia je omnoho zložitejšia.

V prepojení je sila

Vzostup obnoviteľných zdrojov energie mení tvár energetického priemyslu a je skvelým trendom k čistejšej planéte. Prináša však aj nové situácie a výzvy, na ktoré treba reagovať.

Divotvorná plazma

Na to, aby sme mohli materiály aj zmysluplne využívať, je potrebné zvládnuť technológie ich spracovania. Rezanie plazmovým oblúkom ponúka strojárom nové možnosti.

Planéta Malého princa

Počet hviezd v galaxii Mliečna cesta sa odhaduje na 200 až 400 miliárd. To znamená, že pre každé zrnko piesku na každej pláži na Zemi existuje 10 000 hviezd.

Viac z obsahu aktuálneho vydania nájdete na portáli VEDANADOSAH.sk. O ďalších zaujímavých témach sa dočítate v časopise Quark (číslo 12/2018), ktorý si môžete zakúpiť v novinových stánkoch alebo si ho môžete predplatiť v elektronickej alebo papierovej verzii na www.quark.sk.