Preskočiť na obsah

Čo nájdete v Quarku 4/2021

  • 1. apríla 2021

Hlavná téma aprílového čísla časopisu Quark je venovaná roveru NASA Perseverance, ktorý bude skúmať povrch Marsu a hľadať na ňom biostopy dokazujúce existenciu života na červenej planéte. V článku sa dozviete o tom, akými najmodernejšími technológiami je vybavené toto robotické vozidlo.

Percy hľadá život

Jeden marťanský rok trvá 687 pozemských dní. Ak rover NASA Perseverance vydrží na povrchu Marsu pracovať aspoň tak dlho, jeho misia bude technicky úspešná. A keby po tento čas Percy, ako ho familiárne volajú jeho tvorcovia, pracoval rovnako usilovne, ako to dokázal v prvých týždňoch po svojom pristátí, mohol by to byť úspech, aký doteraz žiadna misia na červenú planétu nezaznamenala.

Žena z Marsu

Príbeh slovenskej vedkyne, marsonautky a astrobiologičky Michaely Musilovej prináša pohľad na zložitú cestu mladej ženy za svojimi snami.

Nový minerál z Dobšinej

Dobšináit je v poradí 23. nový minerál nájdený na území Slovenska. O jeho objavení rozpráva pre QUARK Martin Števko z Ústavu vied o Zemi Slovenskej akadémie vied.

Len jeden bol prvý

Tento mesiac uplynie presne 60 rokov od letu prvého človeka do vesmíru. Bola to prevratná udalosť, ktorú s obdivom a uznaním vnímal celý svet.

Na stope metánu

Merania ukazujú, že množstvo atmosférického metánu a oxidu uhličitého sa naďalej zvyšuje, a to aj napriek globálnemu úsiliu o znižovanie emisií.

Výber článkov v aprílovom čísle časopisu Quark

Budú mať roboty deti?

Súčasné roboty dokážu takmer autonómne vykonávať činnosti, ktoré sa považovali za doménu ľudí. Dokážu však roboty bez ľudského dozoru vyrábať nové, dokonalejšie roboty?

Zem pod paľbou

Objav kozmického žiarenia predstavuje príbeh o tom, ako vám záľuba v štúdiu nových javov v kombinácii so športom môže priniesť až Nobelovu cenu za fyziku.

Krajina plná paradoxov

Lichtenštajnské kniežatstvo je ako z rozprávky. Učupené pod Alpami ponúka príbeh o dobrom kniežati, ale aj o prosperite kráčajúcej ruka v ruke so skromnosťou a vrelým vzťahom k prírode.

Budúcnosť skrytá v 3D tlači

Trojrozmernú tlač už možno nájsť v bežnej domácnosti, na vesmírnej stanici, niektoré 3D tlačiarne tlačia celé budovy z betónu. Ako je to s trojrozmernou tlačou skutočných miniatúr?

Dôchodok ikony na dosah

V histórii techniky nájdeme stroje, ktoré nesplnili očakávanie a stali sa prepadákom. To je príbeh lietadla Boeing B747, ktorého výroba sa práve končí.

Ostrovy do vetra

Veterné turbíny na mori generujú viac energie ako tie na suchej zemi. Dánsko sa rozhodlo podniknúť ďalší krok: od polí veterných veží k prvému energetickému ostrovu na svete.

Štyri štvorky

Cieľom hry Štyri štvorky je vytvoriť čo najviac kladných celých čísel použitím iba štyroch štvoriek v kombinácii s matematickými operáciami.

Nová generácia laserov

Nové lasery pracujúce s röntgenovým žiarením majú ambíciu v reálnom čase sledovať chemické reakcie a ďalšie procesy v mikrosvete s atomárnym rozlíšením.

Čo prezradil tomograf

Výskum múmie faraóna Sekenenreho z obdobia medzi staroegyptskou Strednou a Novou ríšou aj pomocou počítačovej tomografie ukázal, že kráľ bol nepriateľmi popravený v zajatí po prehranej bitke.

Nové vydanie časopisu Quark si môžete kúpiť v novinových stánkoch od 1. apríla 2021, prečítať na webovej stránke časopisu alebo vyzdvihnúť priamo vo vašej schránke.