Preskočiť na obsah

Čo nájdete v augustovom Quarku

  • 6. augusta 2018

ZCV Aurelium je tento mesiac zatvorené, v novinových stánkoch však nájdete nové vydanie časopisu Quark, kde sa opäť dozviete veľa nových informácií zo sveta vedy a techniky. Hlavnou témou augustového čísla Quarku je tma. Presnejšie svetelné znečistenie, ktoré sa stáva veľmi vážnym problémom súčasnej civilizácie. Na celom svete, v rozvinutých aj rozvíjajúcich sa krajinách, nočnú oblohu čoraz väčšmi zahlcuje umelé svetlo.

Vyberáme z tém augustového čísla:

Ekologické plasty na dohľad nonoilen je označenie unikátneho bioplastu zo Slovenska, ktorý nezaťažuje prírodu. Ide o vynález kolektívu autorov z Fakulty chemickej a potravinárskej technológie STU v Bratislave, ktorý vedie profesor Pavel Alexy. Podľa neho by sa masová výroba tohto ekologického plastu mohla začať už na budúci rok.

Top 10 za rok 2017 – aj tento rok medzinárodná komisia vybrala spomedzi biologických druhov opísaných v minulom roku víťazov TOP 10. Členovia komisie rozhodovali na základe rôznych parametrov, no najdôležitejšie bolo poukázať na nepoznanú biodiverzitu Zeme. Ročne sa objaví približne 18 000 nových druhov, pričom milióny ešte zostávajú pre človeka neznáme.

Molekulové chameleóny – nie sme zvyknutí na rýchlu zmenu farby nejakého predmetu. To, že nám vybledli farby na tričku, si väčšinou všimneme až po niekoľkých mesiacoch. Existujú však molekuly, ktoré menia farbu na želanie, a preto ich môžeme označiť za molekulových chameleónov. Ak je fotochemická premena látky na inú formu vratná a sprevádza ju zmena farby, hovoríme o fenoméne fotochromizmu.

 

Viac z obsahu aktuálneho vydania nájdete na portáli VEDANADOSAH.sk. O ďalších zaujímavých témach sa dočítate v časopise Quark (číslo 8/2018), ktorý si môžete zakúpiť v novinových stánkoch alebo si ho môžete predplatiť v elektronickej alebo papierovej verzii na www.quark.sk.