Preskočiť na obsah

Čo nájdete v aprílovom Quarku

  • 5. apríla 2018

Hlavnou témou aprílového čísla Quarku je regeneračná medicína a nové biomateriály, ktoré pomáhajú pri liečbe poškodených orgánov a tkanív. Pri procesoch sebaobnovy sa v tomto prípade využívajú bunkové a tkanivové kultúry vrátane kmeňových buniek. Biomateriály vyvíjané v Košiciach predstavujú pre pacientov s ochorením kostí a chrupky novú nádej na vyliečenie… Pestroň vlkovcový (Zerynthia polyxena) patrí bezpochyby k našim najkrajším a najpestrejším denným motýľom. Potrava jeho húseníc však spôsobuje, že patrí medzi jedovaté druhy. Pestroňa môžeme vidieť v prírode od druhej polovice apríla do konca mája.

Pri príležitosti 65. výročia objavu dvojitej špirály v štruktúre DNA pripravila komunita slovenských vedcov podujatie DNA Week (23. – 27. 4. 2018). O tejto akcii a tiež o výskume DNA nájdete v aprílovom Quarku rozhovor s docentom Petrom Celecom z Lekárskej fakulty UK v Bratislave. Tiež informácie o podujatiach, ktoré sa na Slovensku, v rámci akcie DNA Week konajú.

Okrem troch vyššie uvedených tém nájdete v aprílovom Quarku aj množstvo ďalších zaujímavých článkov…Viac z obsahu aktuálneho vydania nájdete na portáli VEDANADOSAH.sk. O ďalších zaujímavých témach sa dočítate v časopise Quark (číslo 4/2018), ktorý nájdete v novinových stánkoch, priamo v ZCV Aurelium alebo si ho môžete predpolatiť v papierovej aj elektronickej podobe na www.quark.sk.